Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtio otti tietoisen riskin Talvivaara-kaupoillaan – kilpailijan valitus voisi sotkea pakkaa

Str / Lehtikuva
Julkaistu 28.12.2015 18:51(Päivitetty 29.12.2015 10:43)
Toimittajan kuva

Salla Vuorikoski

salla.vuorikoski@mtv.fi

@svuorikoski

Työ- ja elinkeinoministeriö jätti Terrafame-järjestelyä tehtäessä kysymättä, miten EU:n komissio arvioisi sitä valtiontukisääntöjen valossa. Ministeriön mukaan valtio toimii asiassa kuin kuka hyvänsä järkevä sijoittaja.

Valtio tiedotti elokuussa, että sen yhtiö ostaa Talvivaara Sotkamon liiketoiminnan ja omaisuuserät konkurssipesältä. Eduskunta on toistaiseksi pääomittanut Terrafamea 209 miljoonalla eurolla.

Notifikaatiomenettelyssä valtio hakee etukäteen komissiolta siunauksen sille, että se ei sotke markkinoita myöntämällä kiellettyä valtiontukea. Talvivaara-järjestelyssä menettelyyn ei ryhdytty. 

– Lähdimme siitä, että valtion sijoitus tehdään markkinaehtoisena. Markkinaehtoisuus puolestaan lähtee siitä, että sijoitus on tehty taseelliseen yhtiöön ja että ainakin keskipitkällä aikavälillä toiminta olisi kannattavaa. Tältä pohjalta on arvioitu, että sijoitukseen ei sisälly valtiontukielementtiä, sanoo Terrafame Group Oy:n hallituksen puheenjohtaja, ministeriön teollisuusneuvos Janne Känkänen. 

Ainakin teoriassa kilpaileva kaivos voisi valittaa järjestelystä komissioon. Jos komissio tutkisi asian ja näkisi siinä kiellettyä valtiontukea, se voisi määrätä tuet perittäväksi takaisin. Komission kilpailun pääosastolta kerrottiin pari viikkoa sitten MTV Uutisille, että kanteluja asiassa ei ole jätetty. 

Riski kirjattiin 

Valtiontukiriski oli esillä, kun Talvivaara-kauppoja suunniteltiin. Siihen viitataan myös ministeriön muistiossa.

“Näin ollen voidaan kokonaisuudessaan arvioida, että valtion toimenpiteisiin liittyvä oikeudellinen riski olisi tässä tapauksessa kohtuullisen vähäinen. On kuitenkin huomattava, että täysi oikeusvarmuus toimenpiteiden sallittavuudesta saataisiin vain notifioimalla toimenpide Euroopan komissiolle etukäteen."
Ote ministeriön Terrafame-muistiosta

Känkänen selittää kirjausta sillä, että virkavastuulla toimivan virkamiehen on kirjattava päätöksenteon taustaksi myös epätodennäköinen riski. Samalla hän myöntää, että notifikaatiomenettelyyn ryhtyminen olisi pitkittänyt järjestelyn toteuttamista ja valmista tuskin olisi vieläkään.

Yksityisiä sijoittajia etsitty tuloksetta

Markkinaehtoisuuden määritelmää voi pohtia miettimällä, olisiko vastaavankokoinen, tavanomaisissa markkinatalouden olosuhteissa toimiva yksityinen sijoittaja tehnyt kyseisen sijoituksen samoissa olosuhteissa.

Valtio on yrittänyt jo pitkään löytää yksityisiä sijoittajia mukaan Talvivaaran pelastusoperaatioon. Etsintä ei ole ainakaan toistaiseksi ole tuottanut tulosta. Känkänen ei näe tätä viitteenä siitä, että valtio toimisi Talvivaaran suhteen toisin "kuin kuka tahansa järkevä sijoittaja". Hän muistuttaa, että neuvotteluja käydään yhä aktiivisesti. 

– Tavoitteenahan on julkilausutusti se, että tähän löytyy lisärahoitusta yksityiseltä puolelta ja näin laajennetaan omistuspohjaa valtion ulkopuolisille tahoille.

Känkäsen mukaan valtio hakee sijoitukselleen tuottoa kuten mikä tahansa sijoittaja. Hän ei kuitenkaan suostu yksilöimään, mikä valtion konkreettinen tuottotavoite on.

– En haluaisi hirttäytyä yksittäiseen lukuun. Lähdemme siitä, että keskipitkällä aikavälillä toiminta saadaan kuntoon niin, että se on taloudellisesti kannattavaa. Sen jälkeen on aika arvioida, millainen se tuotto voisi olla.

Lisää aiheesta:

Posti pörssiin? Tällainen on hallituksen suunnitelmaTämä on isoin läksy valtiolle opittavaksi Fortumin palkkioskandaalista – "Kriittinen pohdinta voisi olla hyödyllistä"Hallitus kiistelee maastapoistumisverosta – "Heitetään se romukoppaan", vetoaa kasvuyrittäjäTalvivaaran ympäristövahinkojen sovittelulle paha takaisku – mökkiläiset ja kalastajat jäävät ilman korvauksiaEvan analyysi löytää valtion salkusta miljarditolkulla myytävääAnalyysi: Talvivaara kummittelee haudan takaa
TalvivaaraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talvivaara
  • 18.06.202422:11
    Ydinvoima

    STUK: Terrafame voi aloittaa uraanin talteenoton

  • 18.02.202220:38
    Oikeudenkäynnit

    Oikeus hylkäsi Talvivaaraan kohdistuneet vaateet – kalastajat joutuvat maksamaan lakikuluja: "Ei ole sellaisia rahoja"

  • 01.07.202014:51
    Kotimaa

    Pekka Perän ja kahden muun Talvivaaran johtoon kuuluneen talousrikossyytteet kaatuivat

  • 01.07.202006:35
    Kainuu

    Talvivaaran kaivosyhtiön johdon epäillyistä pörssirikoksista annetaan tuomio

  • 06.04.202013:10
    Ympäristövahingot

    Laajaa saastumista vesistöissä – Terrafame hyväksyy vain pienen osan sille määrätyistä ympäristökorvauksista