Työ- ja elinkeinoministeriö jätti Terrafame-järjestelyä tehtäessä kysymättä, miten EU:n komissio arvioisi sitä valtiontukisääntöjen valossa. Ministeriön mukaan valtio toimii asiassa kuin kuka hyvänsä järkevä sijoittaja.
Valtio tiedotti elokuussa, että sen yhtiö ostaa Talvivaara Sotkamon liiketoiminnan ja omaisuuserät konkurssipesältä. Eduskunta on toistaiseksi pääomittanut Terrafamea 209 miljoonalla eurolla.
Notifikaatiomenettelyssä valtio hakee etukäteen komissiolta siunauksen sille, että se ei sotke markkinoita myöntämällä kiellettyä valtiontukea. Talvivaara-järjestelyssä menettelyyn ei ryhdytty.
– Lähdimme siitä, että valtion sijoitus tehdään markkinaehtoisena. Markkinaehtoisuus puolestaan lähtee siitä, että sijoitus on tehty taseelliseen yhtiöön ja että ainakin keskipitkällä aikavälillä toiminta olisi kannattavaa. Tältä pohjalta on arvioitu, että sijoitukseen ei sisälly valtiontukielementtiä, sanoo Terrafame Group Oy:n hallituksen puheenjohtaja, ministeriön teollisuusneuvos Janne Känkänen.
Ainakin teoriassa kilpaileva kaivos voisi valittaa järjestelystä komissioon. Jos komissio tutkisi asian ja näkisi siinä kiellettyä valtiontukea, se voisi määrätä tuet perittäväksi takaisin. Komission kilpailun pääosastolta kerrottiin pari viikkoa sitten MTV Uutisille, että kanteluja asiassa ei ole jätetty.
Riski kirjattiin
Valtiontukiriski oli esillä, kun Talvivaara-kauppoja suunniteltiin. Siihen viitataan myös ministeriön muistiossa.

