Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Laajaa saastumista vesistöissä – Terrafame hyväksyy vain pienen osan sille määrätyistä ympäristökorvauksista

All Over Press
Julkaistu 06.04.2020 13:10

MTV UUTISET – STT

Kaivosyhtiö Terrafame hyväksyy vain murto-osan korvauksista, joita se määrättiin maksamaan kaivostoiminnasta aiheutuneista jätevesihaitoista.

Pohjois-Suomen aluehallintovirasto (avi) määräsi viime kuussa Terrafamen maksamaan yhteensä 495  000 euroa korvauksia hieman yli 270 taholle. Yhtiö on kertonut, että se aikoo valittaa osasta avin päätöstä hallinto-oikeuteen.

Yhtiö on hyväksynyt korvausten maksamisen vahingoista Oulujoen vesistössä Tuhkajokeen ja Vuoksen vesistössä Kivijokeen saakka. Nämä korvaukset yhtiö pyrkii maksamaan huhtikuun puoliväliin mennessä.

Sen sijaan yritys ei hyväksy avin päätöstä laajentaa korvausvaatimusta Jormasjärven ja Laakajärven alueille. Avin päätöksessä määrätyistä korvauksista yhteensä 268 kappaletta eli valtaosa kohdistuu näille kahdelle alueelle.

Terrafamen linjauksesta kertoi aiemmin Yle. Yhtiön kestävän kehityksen johtaja Veli-Matti Hilla sanoo Ylelle, että yrityksen hyväksymä korvaus kattaa alle 10 prosenttia oikeuden määräämästä summasta.

Käsiteltävät korvaukset perustuvat rantakiinteistöjen virkistyskäytön vaikeutumiseen, vesialueiden kalastuksen tuoton menetyksiin ja kaupalliselle kalastukselle aiheutuneisiin vahinkoihin. Mukana ei ole rikokseen perustuvia jätevesivahinkoja, joita on käsitelty erikseen Kainuun käräjäoikeudessa.

Lisää aiheesta:

KHO: Metalliyhtiön päästö aiheutti vesistön pilaantumisen Kokemäenjoessa – tappoi miljoonia simpukoitaOikeus hylkäsi Talvivaaraan kohdistuneet vaateet – kalastajat joutuvat maksamaan lakikuluja: "Ei ole sellaisia rahoja"Talvivaarasta luvassa lopultakin korvauksia – puolet hakijoista on jo luovuttanut turhautuneina: "Järjestelmä ei ole oikeudenmukainen, siinä on valuvika"Talvivaaran ympäristövahinkoja puidaan vielä KKO:ssa – Perä ja Lammassaari saivat rajoitetun valitusluvanTalvivaaran ympäristövahingot näkyvät Sotkamossa edelleenTerrafame valitti hallinto-oikeuden Talvivaara-päätöksistä
YmpäristövahingotTerrafameTalvivaaraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ympäristövahingot
  • 13.10.14:08
    Kuopio

    Lietevaunu kaatui ojaan Kuopiossa

  • 27.8.16:40
    Luonto ja eläimet

    Raakkutuho poiki myös hyvää – lajin tulevaisuus Suomessa silti auki

  • 12.8.06:17
    Kommentti

    Kommentti: Miksei Itämerta myrkyttäviä venemaaleja kielletä? Rajoituksiakin saa odottaa

  • 16.6.11:56
    Luonnonsuojelu

    Stora Enso rahoittaa raakkuja yli miljoonalla eurolla – yrittää parantaa imagoaan

  • 28.5.13:10
    Luonnonsuojelu

    Rääkättyjen raakkujen arvo kolminkertaistui, merikotkan romahti