Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Talvi saattaa tulla rytinällä Etelä-Suomeen – lunta voi pyryttää jopa 20 senttiä

1:55Ensi viikolla pyryttänee lunta oikein kunnolla – ”Eteläänkin voi tulla 20 senttiä”Säässä tapahtuu luminen käänne ensi viikolla: Katso videolta, minne päin Suomea lunta pyryttää oikein kunnolla.
Julkaistu 18.11.2023 13:51

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Sää on ollut kylmenemään päin myös Etelä-Suomessa. Yllä olevalla videolla meteorologi Markus Mäntykannas kertoo, että talvi saattaa tulla rytinällä myös maan eteläosiin. 

Suomen eteläosissakin on kuluneella viikolla siirrytty kohti talvisia olosuhteita, kun lämpötila on pudonnut pakkasen puolelle. Lauantaiaamuna Helsingissä maata koristi ohuen ohut valkoinen peite.

Siinä, missä Suomen eteläosissa odotetaan lunta saapuvaksi, Pohjois-Savossa ja siitä ylöspäin pääsee suksimaan hiihtoladuille. 

 – Käytännössä koko lounaisessa ja eteläisessä osaa maata maa huutaa mustaa. Tähän voi tulla muutos ensi viikolla, meteorologi Markus Mäntykannas vihjaa. 

Juttu jatkuu videoklipin jälkeen.

2:08Tältä näyttää Suomen lumi- ja jäätilanne tällä hetkelläKatso videolta, mikä on lumi- ja jäätilanne eri puolilla Suomea.

Paukkuuko kuluvan talven pakkasennätys?

Talviset olosuhteet jatkuvat myös ensi viikolla. Tuolloin Suomi-neidon niskaan puhaltaa idän puolelta kylmää ilmaa, mikä tekee säästä tavanomaista kylmempää.

Tiistaina Mäntykannaksen mukaan Suomen pohjoisosissa saatetaan kolkutella kuluvan talven pakkasennätyksiä.

– Pohjoisessa voi olla jopa miinus 35 astetta.

– Mutta se mielenkiintoisin ilmiö lähestyy keskiviikoksi, Mäntykannas jatkaa sääkarttojen äärellä. 

Suomi on Mäntykannaksen mukaan ensi viikon keskivaiheilla lauhan ja hyvin kylmän ilmamassan rajamailla. Tämä skenaario tietää sankkaa lumipyryä.

– Talvi tulee rytinällä – lunta voi tulla eteläänkin 20 senttiä. 

6:48Jouluviikko helottaa sääkartalla keltaisena: Onko valkea joulu uhattuna? Markus Mäntykannas kertooJouluviikko helottaa sääkartalla keltaisena: Onko valkea joulu uhattuna?

Lisää aiheesta:

Raju käänne joulun säähän – meteorologi Markus Mäntykannas: "Tämähän huutaa oranssia ja punaista"Jouluviikko helottaa sääkartalla keltaisena – valkea joulu uhattuna? Kuukausiennuste: Talvi tulee tänä vuonna aikaisin, sakea pyry alkaa jo keskiviikkona – loppuviikolla uusi myrskySuomen ylle saapuu arktinen ilmamassa: "Mitä lähemmäs huhtikuuta mennään, sitä kylmemmäksi sää muuttuu"Nyt alkaa kunnon talvi! Eteläänkin pian jopa 20 asteen pakkasia ja Pietarin lumitykki tuuttaa lisää lunta? Katso yli 100 paikkakunnan supersääennuste!Talvi tuli nyt eteläänkin, ja tällä kertaa jäädäkseen – "Ei tietoakaan, koska tämä lumi sulaa"
LumiTalviSääHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lumi
  • 21.10.10:58
    Sää

    Nyt sataa lunta: Katso pahaenteiset kuvat

  • 20.10.12:00
    Sää

    Sää: "Hengähdystauko"

  • 19.10.13:24
    Sää

    Pian yli 10 astetta pakkasta – meteorologi: Talvi ei silti ala vielä

  • 15.10.18:31
    Sää

    Ensilumi on tänä vuonna huomattavan myöhässä – tilanne voi kuitenkin muuttua hyvin pian

  • 14.10.10:42
    Sää

    Pekka Poudalta huomio: Näillä alueilla vaihtaisin talvirenkaat nyt