Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tältä näyttää Kalle Rovanperän vauhdikas paluu WRC-auton rattiin Keski-Suomessa – "Aika nopeasti fiilis löytyi"

2:26Kalle Rovanperällä vauhdikas paluu WRC-auton rattiin Keski-SuomessaMTV Oy
Julkaistu 15.06.2020 20:48
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Kalle Rovanperällä koitti maanantaina paluu ralliarkeen, kun hän istahti ensimmäisen kerran kolmeen kuukauteen Toyotan WRC-auton ohjaamoon.

LUE MYÖS: Tommi Mäkinen kiinnitti huomiota erityiseen seikkaan Kalle Rovanperän testissä

Rallin MM-sarja on ollut tauolla maaliskuussa ajetusta Meksikon MM-rallista lähtien. Tommi Mäkisen johtama Toyotan WRC-tiimi aloitti maanantaina ensimmäiset testinsä koronaviruksen aiheuttaman paussin jälkeen, ja ensimmäisenä testivastuussa oli tallin tulokaskuljettaja Rovanperä.

Rovanperä otti alun tunnustellen, mutta vauhti kasvoi vähitellen.

– Hyvä fiilis. Aamulla oli mukavaa lähteä taas ajamaan, Rovanperä kuittasi MTV Urheilulle.

– Testit aloitetaan yleensä aika varovaisesti. Nyt oli pari varovaisempaa vetoa, mutta aika nopeasti fiilis löytyi sieltä, vasta 19-vuotias kuljettaja lisäsi.

Rovanperä pääsi testaamaan varsin kesäisissä olosuhteissa Jyväskylän lähistöllä. Kuiva soratie vain pöllysi, kun suomalaislupaus kiidätti vauhdikkaasti Toyota Yaris WRC -autoa.

– Testaamme vähän kaikenlaista. Yritämme koko ajan kehittää kaikkea ja mennä eteenpäin, vaikka kisoja ei ole tiedossa, Rovanperä sanoi.

Koronavirus on perunut tältä kaudelta jo viisi osakilpailua, myös kotoisen Suomen MM-rallin. Kansainvälisen autoliiton FIA:n on määrä päättää vielä tällä viikolla, miten kautta jatketaan.

– En ole stressannut siitä (tilanteesta) liikoja, kun en itse mahda sille mitään. Mutta toivottavasti päästään mahdollisimman aikaisin (takaisin kisoihin). Vähän pahalta loppukausi näyttää, Rovanperä totesi.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä palasi ralliauton rattiin – vierelle hyppäsi kovan luokan WRC-lupausKalle Rovanperä palasi konttorille – suomalaismestari veti mystistä linjaaKalle Rovanperä antoi tuomionsa Toyotan kulisseissa kehiteltävästä uutuudesta: "Vielä paljon tekemistä"Kalle Rovanperältä vauhdikasta kyytiä – näin suomalaistähti kiidätti Toyotan uutta rallitykkiä lumellaTommi Mäkinen kiinnitti huomiota erityiseen seikkaan Kalle Rovanperän testissäKalle Rovanperä toteutti täydellisesti taktiikkaansa – ennenaikainen kotimatka alkaa hyvillä mielin: "Olemme varmaan ainoita, jotka harrastavat urheilua koko maapallolla"
RalliKalle RovanperäUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta