Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tältä naisen orgasmi näyttää – katso video!

Kuva: Shutterstock
Kuva: Shutterstock
Julkaistu 28.11.2011 19:00(Päivitetty 30.11.2011 10:45)

Yhdysvaltalaisessa tutkimuksessa magneettikuvauksen avulla syntynyt video paljastaa, mitä naisten aivoissa tapahtuu ennen orgasmia, sen aikana ja jälkeen. Tutkijat toivovat pystyvänsä auttamaan orgasmin neurobiologiaa ymmärtämällä naisia, jotka eivät saavuta orgasmia esimerkiksi lääketieteellisistä syistä.

Rutgersin yliopiston psykologian laitoksella tehty yhdysvaltalainen tuore tutkimus paljastaa, että kliimaksihetkellään naisen orgasmi vaikuttaa aivoissa 80 eri osaan. Tutkijat tarkastelivat toiminnallisella magneettikuvauksella, fMRI-mittauksella, naisaivojen tapahtumia ennen orgasmia, sen aikana ja jälkeen. Aivokuvien sarja on ensimmäinen laatuaan.

– Vaikuttavimpia löydöksiä oli huomata, että kaikki aivojen pääosat aktivoituvat orgasmin aikana, kertoo tutkimuksen vetäjä, psykologi Barry Komisaruk.

Katso video aivoista naisorgasmin aikana Wall Street Journal -lehden terveysblogista!

Lääketieteellisten asiantuntijoiden mukaan yhdellä neljästä naisesta Yhdysvalloissa on vaikeuksia saavuttaa orgasmi ja noin 5 prosenttia naisista ei saavuta orgasmia koskaan.Ymmärtämällä orgasmin neurobiologiaa tutkijat toivotavat pystyvänsä kehittämään terapiamuotoja ihmisille, jotka ovat kadottaneet seksuaalisen toimintakykynsä esimerkiksi selkäydintä vaurioittaneessa onnettomuudessa tai leikkauksen sivuvaikutuksena.

Yhteys sukupuolielinten ja aivojen välillä

Miesten seksuaalisuuden hermoradat on kartoitettu pääpiirteittäin jo vuosikymmeniä sitten, mutta vasta nyt tutkijat ovat alkaneet käyttää hyväkseen kuvaustekniikoita myös naisten aivojen tutkimiseen. Tutkimukset kertovat, miten seksi sähköistää naisaivot ja yhdistää erogeeniset alueet aisteja ja motoriikkaa kontrolloiviin alueisiin.

Viime vuonna sveitsiläisen Zürichin University Children’s Hospital -yliopiston tutkijat tunnistivat yhteyden aivojen aivokuoren ja klitoriksen välillä. Rutgersin yliopiston tutkimuksessa kartoitettiin nyt myös yhteys vaginan, kohdunkaulan ja nännien ja aivokuoren aisteja käsittelevän alueen välillä.

Tutkimushenkilön kiihotustilan kasvaessa muun muassa nautintoa, kipua, tunteita ja lihaksistoa säätelevät alueet aivoissa stimuloituivat. Orgasmin aikana aivojen mielihyväkeskus, accumbens-tumake, aktivoitui. Sama alue reagoi myös – vaikkakin heikommin – kokaiiniin, nikotiiniin, kofeiiniin ja suklaaseen. Myös tunteita säätelevä ja elimistön tasapainoa ylläpitävä hypotalamus vapautti orgasmissa aivoihin ja selkäytimeen aisteja korostavaa oksitosiini-hormonia.

Koehenkilönä tohtorikoulutettava

Yhdysvaltalainen tutkimus suoritettiin tutkimushenkilön stimuloidessa itseään ollessaan aivoskannerin kuvattavana. Magneettikuvauksessa fMRI-skannerissa olevan tutkimushenkilön aivot kuvattiin kahden sekunnin välein. Tutkimuksen vapaaehtoinen koehenkilö oli 54-vuotias tohtorikoulutettava ja seksiterapeutti.

Naisen orgasmin asiantuntija


MTV3/Helmi

Kuvat: Shutterstock

Lähteet: The Wall Street Journal, Daily Loaf, tutkimuksen tiivistelmä

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Pakkanen laskee myös kotien lämpötilaa – lääkäri varoittaa terveysriskistäRuotsalainen jauhelihakeitto on hitti Suomessakin – kouluruoka, jota kaikki rakastavatJäätyivätkö putket? Älä tee tätä virhettä!Vanessa, 50, otti aikalisän töistä ja elää nyt säästöillään – työelämän exit kiinnostaa monia: "Elämä on nyt, eikä sitten"Mistä kumppanin sopimaton somekäytös johtuu? "Voi tuntua, että ei ole tosielämää"Turkulainen Milana valmisti jäätelöä lumihangessa – nopeasti viraalihitiksi: "Onnistui aivan täydellisesti"

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 11:32
    Talvi

    Pakkanen laskee myös kotien lämpötilaa – lääkäri varoittaa terveysriskistä

  • 08:45
    Ruoka

    Ruotsalainen jauhelihakeitto on hitti Suomessakin – kouluruoka, jota kaikki rakastavat

  • 07:15
    Sää

    Jäätyivätkö putket? Älä tee tätä virhettä!

  • 06:54
    Työelämä

    Vanessa, 50, otti aikalisän töistä ja elää nyt säästöillään – työelämän exit kiinnostaa monia: "Elämä on nyt, eikä sitten"

  • Eilen18:58
    Seksi ja parisuhde

    Mistä kumppanin sopimaton somekäytös johtuu? "Voi tuntua, että ei ole tosielämää"