Vuonna 2008 alkanut talouskriisien jatkumo on vaikuttanut maamme ympäristön tilaan. Näin arvioidaan Suomen ympäristökeskuksen juuri ilmestyneessä Ympäristön tila -katsauksessa. Vaikutukset ovat olleet sekä myönteisiä että kielteisiä. Samalla kun taantuma on vähentänyt luonnonvarojen käyttöä ja muuta kuormitusta, se on hidastanut kansainvälistä ilmastopolitiikkaa.
Monessa suhteessa ympäristön tila on kehittymässä paremmaksi. Esimerkiksi päästöt ilmaan ja vesiin ovat vähentyneet selvästi viime vuosikymmeninä. Jopa autoilun ja energiankulutuksen jatkuva kasvu osoittavat ainakin jonkinlaisia hiipumisen merkkejä.
- Myönteistä kuvaa synkentää se, että kaikkein vakavimmat ongelmat, ilmastonmuutos ja luonnon monimuotoisuuden väheneminen, ovat yhä ratkaisematta ja tilanne pahenee jatkuvasti. Suomen luonnon köyhtymisen pysäyttämiseksi on asetettu jo useita tavoitevuosia, mutta toistaiseksi tavoitetta on aina jouduttu siirtämään eteenpäin, pahoittelee Suomen ympäristökeskuksen pääjohtaja Lea Kauppi.
Kaupin mielestä luonnon monimuotoisuutta pitäisi turvata paremmin niin metsissä kuin maataloudessakin.
- Metsien käytöllä on erittäin keskeinen merkitys luonnon monimuotoisuudelle Suomessa. Metsälain uudistuksessa olisi mahdollista määritellä kestävän metsänhoidon kriteerit niin, että ne turvaisivat myös luonnon monimuotoisuuden. Vastaavasti maatalousympäristön osalta maataloustukien kriteerit tulisi määritellä niin, että ne tukevat luonnon monimuotoisuutta.
Talvivaarasta otettava opiksi
Talvivaaran ongelmat ovat antaneet surkean kuvan kaivosteollisuuden ympäristövastuusta. Lea Kaupin mielestä Talvivaarasta pitäisi ottaa opiksi.

