Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Talousguru myi kaikki Nokia-osakkeensa, koska "keissi on liian hapokas" – ennennäkemättömän markkinailmiön taustalla on kolme tekijää

2:10Nokian osakkeen kurssi noussut, taustalla ennennäkemätön ilmiö keskustelupalstaltaInternetilmiö heilautteli pörssikursseja – näin asiantuntijat arvioivat ilmiön seurauksia.
Julkaistu 28.01.2021 20:25
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Rahoituksen asiantuntijan mukaan käynnissä olevaan erikoiseen markkinailmiöön on kolme syytä. Puttonen näkee pörssikursseja heilautelleessa kehityksessä positiivisia elementtejä.

Aalto-yliopiston professori Vesa Puttosen mukaan osakemarkkinoilla tapahtuu parhaillaan jotakin täysin uudenlaista.

– Tämä on ennennäkemätöntä ja tavattoman mielenkiintoista, Puttonen sanoo.

Reddit-keskustelupalstan wallstreetbets-yhteisö on saanut viime päivinä pörssikurssit heilumaan.

Esimerkiksi peliyhtiö GameStopin arvo on nousi New Yorkin pörssissä keskiviikkona moninkertaiseksi.

Keskustelijat ovat sen kummemmin yritykseen perehtymättä ostaneet yksissä tuumin osaketta, mikä on pakottanut arvonlaskun puolesta panostaneiden sijoitusrahastojen salkunhoitajat minimoimaan tästä seuranneita tappioita ja ryntäämään itse ostoksille.

Tämä on puolestaan nostanut osakkeiden arvoa entisestään.

"Pystytään näyttämään joukkovoima"

Esimerkiksi Melvin Capital -rahaston salkunhoitaja spekuloi viime viikolla sillä, että GameStop olisi menossa konkurssiin. Nyt valtavalle rahastolle on koitunut miljardien tappiot.

– Pystytään näyttämään joukkovoima yksittäiselle salkunhoitajalle. Ei tällaista ole koskaan aikaisemmin koettu, Puttonen sanoo.

Puttosen mukaan tapahtunutta on verrattu keskustelupalstoilla jo esimerkiksi Berliinin muurin murtumiseen ja Occupy Wall Street -liikkeeseen. 

Kysymys on hänen mukaansa markkinoiden demokratisoitumisesta ja sitä kautta positiivisestakin ilmiöstä.

Kolme tekijää taustalla

Vaihdettujen yhtiöiden, Nokian ja GameStopin lisäksi esimerkiksi mobiililaiteyhtiö Blackberryn ja elokuvateatteriyhtiö AMC:n ympärillä olevan euforia tullee Puttosen mukaan laantumaan suhteellisen nopeasti.

– Luulen, että markkina ratkaisee tämän kyllä. Heillä, jotka lähtevät euforian vallassa ja ottavat ylisuuria riskejä, jos tulee näpeille, kuten varmasti tulee ainakin osalle, se tulee kyllä viilentämään tätä tunnelmaa.

Professori näkee koko ilmiön taustalla kolme tekijää.

Ensinnäkin korkotaso on ollut maailmanlaajuisesti hyvin matalalla, ja Yhdysvalloissa on päätetty esimerkiksi kansalaisille jaettavista koronaelvytysrahoista. 

Toisaalta keskustelupalstojen suosio on maailmanlaajuisesti noussut.

Lisäksi nettisijoittajien määrä on kasvanut viime keväästä lähtien – kyse on osin korona-ajan ilmiöstä.

– Ihmiset on kotona, ihmisillä on aikaa, ja ihmisillä on rahaa, Puttonen tiivistää.

"Myin tänään aamulla loput Nokia-osakkeeni"

Suomalaisyrityksistä Nokian osake on heilunut voimakkaasti viime päivinä etenkin New Yorkin pörssissä.

Nokian osake nousi keskiviikkona New Yorkissa liki 40 prosenttia, mutta on syöksynyt rajusti torstain kaupankäynnin alettua tänään kello 16.30 Suomen aikaa.

Vaikutukset ovat heijastuneet myös Helsingin pörssiin, joskin huomattavasti lievempinä.

Professori itse on ollut myyntipuuhissa jo ennen tämän päivän kuohuja.

– Myin tänään aamulla loput Nokia-osakkeeni, koska ajattelin, että nyt on kysymys sellaisesta keissistä, joka on mulle liian hapokas, Puttonen kertoo.

– En tiedä enää oikein, mitä siellä tulee tapahtumaan. Kyse on euforiasta, ja se ei ole se syy, miksi omistan sitä osaketta, Puttonen perustelee.

Nokia julkaisi eilen poikkeuksellisesti pörssitiedotteen, jossa todettiin, ettei yhtiön käsityksen mukaan liiketoiminnassa ole tapahtunut mitään, joka selittäisi kurssien kehityksen.

Mikä oli professori Vesa Puttosen ensireaktio uudenlaiseen ilmiöön? Katso koko haastattelu videolta!

8:09Mikä oli professori Vesa Puttosen ensireaktio uudenlaiseen ilmiöön? Katso koko haastattelu videolta!

Lisää aiheesta:

Miten sota vaikuttaa piensijoittajan suunnitelmiin? Huomioi ainakin nämä asiatEnnennäkemätön pörssi-ilmiö heilutti myös suomalaista eläkeyhtiötä – Varma kritisoi rahastoja kohtuuttomista riskeistä: "Siihen sitten iskettiinkin"Aktivistit näyttävät lyhyeksi myyjille, että täältä pesee – tästä on kyse kummallisissa kurssinousuissa, joissa myös Nokia mukanaKoronan vaimentamilla pörssiyhtiöillä kova paine kertoa näkymistään – tuloskaudesta odotetaan synkkääPörssikurssit nousevat romahduspäivän raunioilta – osakesäästäjä, tässä ovat analyytikoiden ohjeet sinulle: "Ota penkistä tukevasti kiinni"Koronavirus säikäytti sijoittajat – Osakeasiantuntija arvioi, kauanko virus painaa pörssikursseja alas: "Muistutus, ettei tämä ole pelkkää juhlaa"
PörssiNokiaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pörssi
  • 15.11.22:29
    Olli Rehn

    HS: Olli Rehn varoittaa riskitilanteesta osakemarkkinoilla

  • 11.11.10:37
    Etätyö

    Äänieristettyjä työtiloja rakentava Framery tähtää Helsingin pörssin päälistalle

  • 29.10.10:32
    Nokia

    Pörssi aukesi: Nokian osake heti laskuun

  • 27.10.14:49
    Talous

    Joku osti Nesteen osakkeita vahingossa 10 000 -kertaisella hinnalla – kauppa peruttiin

  • 27.10.11:54
    Kiina

    Trumpin ja Kiinan diili: Pörssit takovat historiallisia ennätyksiä