Alfa Romeon F1-kuljettaja Antonio Giovinazzi sanoo olevansa iloinen, että saa ajaa toisenkin kauden Kimi Räikkösen tallikaverina. Vielä viime kauden alussa asetelma oli 26-vuotiaalle italialaiselle vaikea.
LUE MYÖS: F1-tehtaat pysyvät kiinni vielä pitkään
Giovinazzi oli tiistaina mukana F1:n Instagram-tilin kysymys–vastaus-sessiossa. Monacon-asunnostaan kysymyksiin vastaillut Giovinazzi kertoi käyttäneensä poikkeuksellisen tilanteen muun muassa kokkaustaitojensa kehittämiseen.
Normaalisti Giovinazzin keittiössä häärii joko hänen tyttöystävänsä tai äitinsä, mutta koska he ovat tällä hetkellä jumissa toisaalla, F1-tähden on ollut pakko ryhtyä itse tuumasta toimeen.
Välillä puhuttiin asiaakin. Yksi F1-fani halusi tietää, miten vaikeana Giovinazzi piti viime kaudella – ensimmäisellä täydellä F1-kaudellaan – sitä, että varikkopilttuun toisessa reunassa istui yksi historian kokeneimmista kuljettajista, vuoden 2007 maailmanmestari Räikkönen.
– Se oli todella vaikeaa. Kauteen lähteminen ei ole tulokkaalle muutenkaan helppoa, sillä vastassa ovat maailman parhaat kuljettajat, joten täytyy sopeutua nopeasti. Minulla oli kauden alussa vaikeaa, ja hän oli nopea jokaisessa kisassa.
Tästä kertovat myös tilastot.

