8-vuotias Declan ajautui merelle, kun tuuli nappasi kiinni hänen yksisarvisen muotoisesta uimapatjastaan. Pelastajien mukaan jättimäinen uimapatja reagoi tuuleen kuin purje, ja ilmavirta voikin vetää varomattoman nopeasti kauas rannalta.
8-vuotiaan Declan O'Connorin rantapäivä muuttui painajaiseksi, kun hän ajautui merelle uimapatjallaan.
Declan oli perheensä kanssa Yhdysvaltain Pohjois-Carolinassa viettämässä rantapäivää. Hän meni vesirajan tuntumaan yksisarvisen muotoisella uimapatjalla ja leikki hiekalla, kun tuuli yllättäen nykäisi suuren ilmapatjan veteen.
Isä Don yritti rynnätä kelluvan hevoseläimen perään, mutta ei onnistunut tavoittamaan ilmapatjaa. Tuuli kiidätti Declania nopeasti merelle.
– Poikani kelluu keskellä merta tuon kellukkeen päällä. Hänellä ei ole pelastusliivejä. Hän ei oikeastaan osaa uida, äiti Jill muistelee.
"Silmänräpäyksessä se oli aallonmurtajien tuolla puolen"
Perhe soitti apua. Pelastajat ryntäsivät Declanin perään 15 minuutin kuluttua siitä, kun hän irtosi rannasta.
Jos kuva ei näy, katso se täällä.