Tänään illalla ratkeaa jääkiekon MM-kulta, kun Suomi kohtaa Kanadan finaalissa. Mikäli poika tulee kotiin, on huomenna luultavasti luvassa melkoiset juhlat Suomen turuilla ja toreilla. Mutta minkälaisessa säässä?
MTV:n meteorologi Mette Mannonen kertoo, että leijonien mahdollisia kultajuhlia ajatellen huomisen sää ei ole hirveän huono, mutta ei mielettömän hyväkään.
Matalapaineen osakeskus sateineen on tänään liikkeellä Suomen yllä. Ensi yön ja huomisen aamun aikana runsaimmat sateet väistyvät.
– Sää jatkuu kuitenkin huomenna epävakaisena. Sateet painottuvat huomenna maan pohjoisosaan. Etelässä on poutaisempaa, mutta sielläkin voi tulla sadekuuroja, Mannonen kertoo.
Lämpötila kohoaa päivällä etelässä viidentoista asteen tuntumaan. Pohjoisessa on viileämpää. Siellä lämpötila liikkuu kymmeneen asteen tuntumassa.
– Kyllä huonomminkin voisi olla, Mannonen kiteyttää.