Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Taksiliitto: Liikennekaari vähentää taksipalveluja haja-asutusalueilla

1:07Taksi- ja linja-autoliitto tyytyväisiä uudistuksiin
Julkaistu 20.09.2016 19:05

MTV UUTISET

Taksiliitto uskoo, että taksin saaminen haja-asutusalueilla iltaisin ja öisin vaikeutuu tai voi loppua jopa kokonaan.

2:58Taksiliitto: Liikennekaari vähentää taksipalveluja haja-asutusalueilla

Nykyisessä laissa takseille on määritelty ajo- ja päivystysvelvoite. Sen myötä taksin on pitänyt olla saatavilla myös pienemmillä paikkakunnilla vuorokauden ympäri, vuoden jokaisena päivänä. Liikennekaaren myötä tämä muuttuu.

– Pääsääntöisesti haja-asutusalueilla ja pienemmillä paikkakunnilla taksin ainoa kannattava liiketoiminta-aika on päivisin seitsemästä seitsemääntoista ja ajo- ja päivystysvelvoitteen myötä on sitten hoidettu illat, yöt ja viikonloput. Nyt kun velvoite loppuu, niin sitten loppuu todennäköisesti palvelutkin ainakin joiltakin osin, arvioi Taksiliiton toimitusjohtaja Timo Koskinen. 

2:22Muutokset taksiliikenteen säätelyyn voimaan kesällä 2018

Liikennekaaressa määritellään myös, että hinnoittelu vapautetaan. 

– Hinnoitteluun liittyvät kysymykset määräytyvät markkinoilla ja se on tietysti kuluttajan kannalta sellainen kysymys, jota pitää aina sitten joka kerta erikseen miettiä, Koskinen toteaa.

Kokonaisuudessaan liikennekaari tuo paljon uudistuksia taksialalle ja Taksiliitto on siihen pääosin tyytyväinen.

– Tässä on paljon hyvää, tässä on paljon kehittämisen mahdollisuuksia. Tässä on paljon niitä tekijöitä, jotka tulevat todennäköisesti vaikuttamaan siihen, että meidän alamme kehittyy ja saadaan parempia palveluja, mutta myöskin ongelmakohtia tulee olemaan. Tulee niitä alueita ja aikoja, jolloin palvelua on vaikea saada ja hinnatkin ovat kohtuullisen korkeat, Taksiliiton Koskinen arvioi.


Linja-autoliitto puolestaan arvioi, että markkinoiden avaaminen ja digitalisaation hyödyntäminen parantavat merkittävästi bussipalveluiden tarjontaa ja kiinnostavuutta.

– Asiakkaiden kannalta tämä tarkoittaa parempia palveluja, todennäköisesti alhaisempia hintoja, laajempaa palveluvalikoimaa, eli toisin sanoen meille tulee uusia mahdollisuuksia toimia tässä markkinassa uudella tavalla, arvioi Linja-autoliiton toimitusjohtaja Mika Mäkilä.

Liikennekaari luo Linja-autoliiton mukaan pohjaa markkinaehtoiselle toiminnalle.

Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner kertoi tänään tiedotustilaisuudessaan, että liikennekaaresta on löydetty sopu.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Epätietoisuus leijuu syrjäseutujen taksipalvelujen yllä – "Voi olla aikoja, jolloin palvelua ei saa lainkaan" Lähitaksin toimitusjohtaja taksilain vapautumisesta: Kyydin hinta voi olla mitä tahansa, asiakkaan oltava tarkkanaTaksialan uudistus astuu voimaan heinäkuussa – Berner: Sovellukset mahdollistavat hintavertailun Yrittäjä uskoo taksiuudistuksen hyödyttävän kaikkia – "Keskimäärin kyydin hinta laskee"Taksiyrittäjät kummastelevat Bernerin suunnitelmia – "Törkeitä ylihinnoitteluja tulee varmasti"Hallituksessa kiistaa taksikilpailun avaamisesta – Soini: Ei ole sovittu
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:09
    Sudet

    MTV:n tiedot: Suden metsästyksen rajoituksia kevennetään

  • Eilen21:24
    EU

    EU:n ympäristöministerien venähtänyt kokous päätyi kompromissiin

  • Eilen20:42
    Kierrätys

    Suomalaiset hurahtivat second handiin eniten maailmassa – yksi ilmiö uhkaa

  • Eilen19:15
    Israelin ja Hamasin sota

    Kommentti: Sota ei tietenkään lopu, vaikka Suomi tunnustaisi Palestiinan

  • Eilen19:05
    Tasa-arvo

    Suomalainen Klubi äänestää taas naisten jäsenyydestä