Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

160 vuotta toiminut Takon tehdas uhataan sulkea – yli 200 työpaikkaa vaarassa

Metsä Board suunnittelee Takon kartonkitehtaan sulkemista ja Kyron tehtaan tehostamista.
Metsä Board suunnittelee Takon kartonkitehtaan sulkemista ja Kyron tehtaan tehostamista.
Julkaistu 16.01.2025 13:43(Päivitetty 16.01.2025 14:25)

MTV UUTISET – STT

Muutosneuvotteluissa uhattuna on yhteensä 215 työpaikkaa.

Metsä Board suunnittelee sulkevansa Takon kartonkitehtaan Tampereella ja tehostavansa toimintaa Kyron kartonkitehtaalla pitkään jatkuneen heikon kannattavuuden vuoksi. Yhtiö aloittaa muutosneuvottelut molemmilla tehtailla.

Neuvottelujen piirissä on yhteensä noin 360 ihmistä, ja neuvottelut voivat johtaa enintään 215 henkilön vähennyksiin.

Takon kartonkitehdas sijaitsee Tampereen ydinkeskustassa ja Kyron tehdas Hämeenkyrössä Pirkanmaalla. Jos suunnitelma toteutuu, Takon tehtaan tuotanto päättyisi tämän vuoden aikana.

Kyron tehtaan kohdalla tavoitellaan parempaa kannattavuutta. Mahdolliset päätökset tehtaan sulkemisesta ja henkilöstövähennyksistä tehdään vasta muutosneuvottelujen päättymisen jälkeen.

Metsä Boardin mukaan sekä Takon että Kyron tehtaiden taivekartonkituotanto on markkinatilanteen vuoksi jäänyt selvästi kapasiteettitasoa alhaisemmaksi. Tehtailla on jouduttu lomauttamaan henkilöstöä ja molempien tehtaiden toiminta on yhtiön mukaan jäänyt tappiolliseksi parin viime vuoden ajan.

Takon tehdas sai alkunsa 1865

Takon kartonkitehtaan kehittämistä rajoittaa sen poikkeuksellinen sijainti keskellä Tampereen kaupunkia. Tehtaalla on kaksi taivekartonkikonetta, joiden vuosittaiset tuotantokapasiteetit ovat 70 000 ja 140 000 tonnia. Tämä vastaa noin 13:a prosenttia yhtiön nykyisestä noin 1,6 miljoonan tonnin taivekartongin vuosituotantokapasiteetista.

Tehtaan sulkeminen ei vaikuttaisi asiakastoimituksiin, sillä Metsä Boardin taivekartongin kokonaistuotanto riittäisi vastaamaan nykyiseen kysyntään.

Kartonkitehdas sijaitsee tontilla, jolla puuta alettiin jalostaa jo vuonna 1865.

Metsä Boardin toimitusjohtajan Mika Joukion mukaan toimenpiteet olisivat toteutuessaan yhtiölle hyvin raskaita.

– Työntekijämme Pirkanmaan tehtailla ovat erittäin ammattitaitoisia ja ovat joustaneet paljon viime vuosien vaikeassa markkinatilanteessa. Meidän on kuitenkin pohdittava vaihtoehtoja kilpailukykymme ja kannattavuutemme parantamiseksi. Meillä on tällä hetkellä käynnissä ja suunnitteilla useita tehtaidemme ja tuotteidemme kilpailukykyä parantavia investointeja, jotka vaativat meiltä lähivuosina pääomia ja vahvaa taloudellista asemaa, Joukio sanoi tiedotteessa.

Lisää aiheesta:

Paperikone uhataan sulkea, Kirkniemen tehtaalle suuret muutosneuvottelutPaperintuotanto UPM:n Kaukaan tehtaalla loppuu – Lappeenrannan kaupunginjohtajalta synkkiä sanojaStora Enso sulkee jälleen yhden paperikoneen, yli sata työpaikkaa vaarassa – myös Metsä Boardilta huonoja uutisiaStora Enso aloittaa muutosneuvottelut mahdollisista lomautuksista – neuvottelujen piirissä noin 1 300 ihmistäStora Enso sulkemassa Veitsiluodon ja Kvarnsvedenin tehtaat – yli 1 100 saamassa potkutUPM sulkemassa Kaipolan tehtaansa ja tekee muita mittavia vähennyksiä Suomessa – jopa 840 työpaikkaa vaarassa
MetsäteollisuusIrtisanominenTalous

Tuoreimmat aiheesta

Metsäteollisuus
  • 29.8.19:54
    Metsät

    Selvitys: Metsäteollisuuden puun saanti ei vaarannu, vaikka hiilinielut palautettaisiin

  • 14.8.16:11
    Metsät

    Tutkimus: Avohakkuut huonontavat maaperän hiilivarastoja vuosikymmeniä

  • 12.8.14:46
    Lohja

    Paperikone uhataan sulkea, Kirkniemen tehtaalle suuret muutosneuvottelut

  • 28.7.19:06
    Talous

    Työministeri MTV:lle: Lisärahoitusta tulossa Kaukaan paperitehtaan irtisanottavien työllistämiseksi

  • 28.7.14:29
    Talous

    Ministeri Marttinen vierailee lakkautettavalla UPM:n paperitehtaalla