Taaperoiden päivähoito on Suomessa harvinaisempaa kuin muissa Pohjoismaissa

Lehtikuva
Suomessa kotihoidon tuen käyttö on vastaavasti laajempaa kuin muissa Pohjoismaissa. Kuvituskuva.MTV3
Julkaistu 24.12.2015 17:40

MTV UUTISET - STT

Suomalaiset 1-2-vuotiaat lapset ovat pohjoismaalaisia ikätovereitaan harvemmin päivähoidossa, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tilastosta.

Noin 41 prosenttia suomalaistaaperoista oli päivähoidossa vuonna 2014. Muissa Pohjoismaissa osuus vaihtelee 70-89 prosentin välillä.  

Suomessa kotihoidon tuen käyttö on vastaavasti laajempaa kuin muissa Pohjoismaissa.  

Perhepäivähoidossa olevien lasten määrä on Suomessa vähentynyt 47 prosenttia kymmenessä vuodessa. Vuonna 2014 kaikista päivähoidossa olevista lapsista 13 prosenttia oli kunnallisessa perhepäivähoidossa.

Koti-isien määrä kasvussa

Isien osuus Suomessa maksetuista vanhempainpäivärahoista on vain runsaat kahdeksan prosenttia. Määrä on kuitenkin kasvussa, sillä osuus on kaksinkertaistunut 2000-luvun aikana.  

Eniten koti-isiä on Islannissa, jossa osuus on yli 29 prosenttia.  

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa