Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syyrian levottomuudet jatkuvat – 70 taistelijaa on kuollut hallituksen joukkojen ja kapinallisten yhteenotossa

1:53Syyrian pakolaisleirien ulkomaalaisten kohtalo nousi esiin Rinteen ja Löfvenin tapaamisessaPääministeri Antti Rinne otti kantaa Syyrian tilanteeseen kesäkuussa.
Julkaistu 11.08.2019 06:41

MTV UUTISET – STT

Syyriassa ainakin 70 taistelijaa on kuollut presidentti Bashar al-Assadin joukkojen ja kapinallisten välisissä taisteluissa maan luoteisosissa. Sotatarkkailija Syrian Observatory for Human Rightsin mukaan taisteluissa kuoli 32 hallituksen joukkojen edustajaa ja 38 Hayat Tahrir al-Sham -jihadistiryhmän kapinallista. Ryhmä kuuluu Syyrian entisen al-Qaidan liittolaisiin.

Jihadistiryhmä on tammikuusta alkaen pitänyt hallussaan suurinta osaa Idlibin maakunnasta ja osia muun muassa Hamasta ja Alepposta. Alueella toimii myös useita muita aseellisia kapinallisjoukkoja.

Hallituksen joukot ovat viime aikoina vallanneet vastustajansa hallussa olleita alueita takaisin.

Idlibin maakunnan alue on yksi viimeisimpiä al-Assadia vastustavien joukkojen hallussaan pitämiä alueita. Lauantain yhteenotto tapahtui vain muutamia päiviä sen jälkeen, kun Syyrian hallitus hylkäsi lyhyeksi jääneen tulitauon. Se syytti kapinallisia tulitaukosopimuksen rikkomisesta.

Yhä kiihtyvät hallituksen joukkojen hyökkäykset alueelle ovat Syrian Observatory for Human Rightsin mukaan tappaneet huhtikuusta alkaen yli 800 siviiliä. YK:n mukaan väkivaltaisuudet ovat saaneet 400 000 ihmistä jättämään kotinsa.

Syyrian konfliktissa on kaikkiaan kuollut jo yli 370 000 ihmistä ja miljoonat ovat joutuneet pakoon kodeistaan. Konflikti alkoi vuonna 2011, kun hallitusta vastustavat mielenosoitukset tukahdutettiin väkivaltaisesti.

Lisää aiheesta:

Tarkkailujärjestö: Syyrian hallitus menettänyt Daraan hallinnanYhdysvallat kertoo iskeneensä jihadistien leiriin Idlibissä – ainakin 40 kuollut Syyrian kapinalliset vetäytyvät hallituksen joukkojen alta merkittävimmältä alueeltaanJärjestö: Syyriassa jälleen verisiä taisteluita, lähes 60 kuoli Hatara tulitauko katkesi Syyriassa – "Kaikki elämään viittaava halutaan tuhota"Ainakin 70 kuollut Pohjois-Syyrian taisteluissa vuorokaudessa
SyyriaYKLähi-itäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Syyria
  • 14.12.21:48
    Yhdysvallat

    Syyriassa pidätyksiä amerikkalaisten ampumisesta

  • 13.12.21:36
    Isis

    Trump uhkaa Isisiä kostolla

  • 11.11.07:54
    Yhdysvallat

    Terroristilistalla vielä perjantaina – nyt tämä mies tapasi Trumpin Valkoisessa talossa piilossa medialta

  • 10.11.09:16
    Yhdysvallat

    Trump tapaa entisen al-Qaidan jäsenen Valkoisessa talossa

  • 21.9.16:56
    YK

    Matkustuskiellossa oleva Syyrian presidentti matkustaa Yhdysvaltoihin