Tennesseen poliisi käskee ihmisiä pitämään silmällä kahta varastettua autoa. Autot on varastettu syöpäsäätiöltä, ja ne oli tarkoitus huutokaupata syöpälasten hyväksi.
The Drive -sivuston mukaan Yhdysvalloissa Tennesseen osavaltiossa on viime viikonloppuna varastettu kaksi autoa: vuoden 2018 Ford Explorer Sport ja vuoden 2019 Jeep Wrangler.
Jos julkaisu ei näy, katso se täältä.
Kyseiset autot eivät kuitenkaan ole mitä tahansa maastureita. Autot omistaa Austin Hatcherin säätiö, joka auttaa syövästä kärsiviä lapsia sekä heidän perheitään.
Molempia autoja säilytettiin säätiön varastossa. Autot oli tarkoitus huutokaupata ensi vuoden tammikuussa Arizonassa. Rahat olisivat menneet syöpälasten hyväksi. Aikaisemmin vastaavanlaisessa huutokaupassa säätiö keräsi jopa 225 tuhatta dollaria lasten auttamiseen.
– Me olemme täysin murtuneita tästä hirveästä varkaudesta. Nämä autot vaativat paljon työtä, kommentoi säätiön johtaja Amy Jo Osborn paikalliselle medialle.
– Tämä on todella valtava menetys.
Autot olivat todella uniikkeja
Molemmat autot ovat ainutlaatuisia. Säätiö työskenteli yhdessä syöpälasten ja heidän perheiden kanssa. He esimerkiksi suunnittelivat autoille lisäosia. Molempien autojen rakentaminen oli osana terapiaohjelmaa, joka mahdollisti lapsen osallistumisen motosport-urheilun maailmaan terapian kautta. Ja mikä oli kaikista parasta, ohjelma ei maksanut perheille mitään.
Säätiön julkaisemassa Facebook-päivityksessä sanotaan, että varkaat ajoivat aidan läpi ja vahingoittivat myös järjestön ajoneuvonkuljetusautoa.

