Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syöpälääkäri: Ennen tapasimme potilaita joka aamu – nyt hoidamme hyvin paljon tietokonetta

Kuvalähde: MTV Katsomo
Julkaistu 27.04.2017 06:15

MTV LIFESTYLE

Professori ja ylilääkäri Ulla Puistola kertoi Hyvää Elämää -ohjelmassa munasarjasyövän vaarallisuudesta ja hoidosta. Hän kertoi olevansa surullinen siitä, että nykyään lääkärit eivät juuri pääse huomioimaan syöpäpotilaan henkistä puolta.

– Olen itse tehnyt tätä työtä 35 vuotta, ja ennen tapasimme joka aamu potilaita. Tervehdimme ja kysyimme, mitä sinulle kuuluu, miten jaksat. Tänä päivänä se on mennyt siihen, että erikoissairaanhoidossa hoidetaan hyvin lyhyen aikaa – se kuuluu kauniisti sanottuna tähän hoidon porrastukseen –, ja hoidetaan hyvin paljon tietokonetta. Eli sieltä katsotaan laboratorioarvoja ja kuvia, kun ennen oltiin läsnä, Ulla Puistola kertoi lähetyksessä.

Munasarjasyövästä parantunut Kirsi Valasti kertoi huomanneensa saman ilmiön.

– Minullekin sanottiin, että leikkausten jälkeen ei anneta jälkitarkastusaikaa, koska ne ovat ikään kuin hyödyttömiä – ”tulet päivystykseen, jos on tarve”. Mutta ne ovat nimenomaan niitä paikkoja, joissa pitää kysyä, kuinka olet voinut ja mitä sinulle kuuluu. Ei vain sitä, että onko siellä jotain fyysistä tuntemusta, vaan miten jaksat henkisesti ja voit kokonaisena ihmisenä, Valasti painotti.

Mitkä merkit saivat munasarjasyöpään sairastuneen Kirsi Valastin hakeutumaan lääkäriin? Millaisia riskitekijöitä munasarjasyöpään liittyy? Miksi taudin tutkimus on huonoissa kantimissa? Katso video ylhäältä.

Lue lisää Avun verkkosivuilta.​​​​​​​

Lisää aiheesta:

Tällä viikolla vietetään Euroopan syöpäviikkoa – liikunta tärkeää myös syöpään sairastuneilleVaihtoehtohoidot eivät auttaneet Jani Kokkia – vasta leikkaus paransi syövänMunasarjasyöpään ei kannata sairastua varsinkaan Suomessa – ”Meidän potilaat eivät sitä lääkettä saa”Kirsi Valastin vähäpätöiset oireet osoittautuivat munasarjasyöväksi – ”Kehotietoisuus ja juokseminen pelastivat henkeni”Tiina sai rintasyöpädiagnoosin puskista – ”Ei ollut mitään oireita”Terveyskeskuslääkäri: Jos aikaa on vähän, monesti mennään siitä, mistä aita on matalin
SyöpäLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Syöpä
  • Eilen18:50
    Sairaudet ja taudit

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 26.10.08:30
    Kuolema

    Elli, 42, on sairastanut keuhkosyöpää jo 13 vuotta: "Elän puolen vuoden sykleissä"

  • 25.10.09:01
    Lifestyle

    Uusi hoitomuoto tuhoaa syövän LED-valolla: "Läpimurto"

  • 21.10.11:07
    Joe Biden

    Joe Bidenin syövästä uutta tietoa – tytär julkaisi koskettavan päivityksen

  • 14.10.06:33
    Lääketiede

    Vihdoin uutta toivoa erityisesti lapsilla esiintyvän syövän hoitoon – "Ei juurikaan edistystä sitten 70-luvun"