Syöksyvirtaus iski vammaisten yleisötapahtumaan – järjestäjä: "Koko telttakatos irtosi sekunneissa"

2:25img
Julkaistu 12.08.2016 18:20(Päivitetty 12.08.2016 20:33)

MTV UUTISET - STT

Syöksyvirtaus kaatoi telttoja ihmisten päälle vammaisten Parafest-festivaaleilla Joensuussa perjantai-iltana. 

Parafest 2016 -tapahtuman puheenjohtaja Arto Pippuri oli paikalla noin 300 hengen teltassa, kun syöksyvirtaus iski.

Pohjois-Karjalan pelastuslaitoksen mukaan syöksyvirtaus kaatoi kaksi pienempää telttaa sekä esiintymisteltan, jossa oli käynnissä esitys. 

parafestlisää1Joensuussa järjestetty Parafest 2016 -tapahtuma joutui syöksyvirtauksen kouriin.

Yhteensä teltoissa oli sisällä 200 henkilöä.

– Bändi oli juuri lopettelemassa siinä. Etelästä päin näkyi tulevan sadepilviä, hissukseen siinä sateli. Aivan yhtäkkiä teltan toisessa päässä housi hiekkaa maasta ja koko telttakatos irtosi sekunneissa. Se kääntyi kokonaan toisin päin ja hajosi täysin, Pippuri kuvailee kaaosta MTV Uutisille.

parafestlisää2Pääteltta hajosi kokonaan virtauksen vuoksi.

Syöksyvirtaus iski niin äkkiä, ettei paikallaolijat ehtineet käsittää, mitä oli tapahtunut.

– Siinä ei kerennyt ajatella mitään eikä tehdä mitään, kun se tapahtui niin nopeasti. Onni onnettomuudessa oli, että teltta nousi suoraan ilmaan. Siinä oli kyllä ison katastrofin ainekset, kun sisällä oli kuitenkin se 200 henkeä sisällä. Olisi voinut käydä todella huonosti, hän sanoo.

parafest5Pääteltassa oli virtauksen iskiessä 200 henkeä.

Ensihoitohenkilökunta tutki neljä henkilöä. Yksi lapsi kuljetettiin lievästi loukkaantuneena jatkohoitoon.

 – Käsittääkseni kukaan ei onneksi loukkaantunut pahoin. Mutta festivaalit olivat tämän illan osalta siinä, Pippuri sanoo. 

parafest3Yksi lapsi kuljetettiin lievästi loukkaantuneena jatkohoitoon.

Päivystävä palomestari Markus Viitaniemen mukaan kyseessä oli hyvin paikallinen syöksyvirtaus.

– Se oli hyvin paikallinen syöksyvirtaus, ainoastaan taidemuseon pihassa. Kyseessä oli erikoinen sääilmiö, sillä siihen ei liittynyt ukkostakaan, ainoastaan pieni sadekuuro, Viitaniemi kuvaili.

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa