Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suvi Lindén: Toinen lapsi jäi haaveeksi

Lehtikuva/Markku Ulander
Lehtikuva/Markku UlanderCopyright: MTV Oyj/Lehtikuva, 2009
Julkaistu 18.09.2009 05:30

Viestintäministeri Suvi Lindénin perheessä eletään luontevasti kahden kulttuurin arkea. Kiinasta pari vuotta sitten adoptoitu vilkas ja sosiaalinen Leonoora-tytär rakastaa yhä nuudeleita ja tarkistaa, että äidillä on sukat jalassa.

Monikulttuurisuudesta tuli viestintäministeri Suvi Lindénille konkreettisesti totta reilut kaksi vuotta sitten. Perheen suuri unelma täyttyi, kun perheeseen saapui kauan kaivattu pienokainen. Suvi ja puoliso hakivat tuolloin alle 4-vuotiaan Leonooransa kotiin kiinalaisesta lastenkodista.

Leonoora on sopeutunut vanhempiinsa sekä suomalaiseen kotiin ja kulttuuriin hyvin. Hän on saanut kasvaa ja totutella rauhassa elämänsä uusiin käänteisiin. Hänen ei ole tarvinnut unohtaa synnyinmaataan. Äiti ja isä vaalivat yhdessä Leonooran kanssa kiinalaista kulttuuria siinä kuin suomalaistakin.

–Emme tee siitä mitään numeroa, toinen kulttuuri on osa arkeamme. Leonoora katselee ja kuuntelee mielellään kiinalaisia lastenvideoita, -kirjoja ja -musiikkia. Apuna meillä on ihana Yuki-rouva, joka avioliiton myötä muutti Kiinasta Suomeen muutama vuosi sitten.

–Oli hauska seurata lastamme olympialaisten aikaan, kun hän heilutti lippuja niin kiinalaisille kuin suomalaisille urheilijoille, Suvi hymyilee.

Nuoret suvaitsevat enemmän

Lehtikuva/Vesa MoilanenLehtikuva/Vesa MoilanenCopyright: MTV Oyj/Lehtikuva, 2009

Suvi Lindénille monikulttuurisuus merkitsee ennen kaikkea ihmisten keskinäistä suvaitsevaisuutta syntyperästä huolimatta.

–Valitettavasti meillä esiintyy yhä turhan paljon ennakkoluuloja maahanmuuttajia kohtaan. Maamme itsenäisyyttä ajatellen olemme iältämme vanha valtio. Toisaalta olemme kansana kulttuuriltamme nuoria esimerkiksi verrattuna vaikka Kiinaan. Emme ole kovin humanistinen vaan pikemminkin teknokraattinen kansakunta.

–Pääkaupunkiseudulla ollaan jonkin verran tottuneempia maahanmuuttajiin, etenkin käytännön tasolla. Esimerkiksi kouluissa oikeus omaan uskontoon ja sen opetukseen toteutuu melko hyvin. Asenteissa meillä on kuitenkin vielä parantamisen varaa.

Lindén kuitenkin uskoo tulevaisuuteen.

–Nuoret matkustavat paljon, opiskelevat tai suorittavat harjoittelua ulkomailla. Vieraat kulttuurit tulevat tutuiksi, ja niistä tulee osa arkea.

Lindén kannattaa opetusministeri Henna Virkkusen esitystä, jonka mukaan jokaisen yliopisto- tai ammattikorkeakouluopiskelijan olisi hyvä käydä opiskelijavaihdossa ulkomailla.

–Suvaitsevaisuus syntyy kokemuksista.

"Äiti, sukat jalkaan"

Lehtikuva/Mikko Stig

Oulussa asuvan Mehtälä-Lindénin perheen Leonoora on ollut pari vuotta päiväkodissa, jonka ilmapiiriä Lindén kiittää. Aikuisten esimerkin mukaan toiset lapset ovat ottaneet tummasilmäisen tytön kursailematta vastaan.

Leonoora ei puhu enää entistä kieltään, mutta jotkut tavat ovat piirtyneet pysyvästi pienokaisen mieleen.

–Luontaisesti hän rakastaa kiinalaisia ruokia. Hän syö yhä nuudeleita aamiaiseksi, Suvi kertoo.

–Leonoora osaa ruokailla puikoilla, ja hän pitää paljon kasviksista, kuten pavuista. Hän ei juuri välitä leivästä, ja maidosta hän pitää vain kaakaossa.

–Leonoora muistaa entisen kulttuurinsa tavan, jonka mukaan jalkapohjien näyttäminen on suuri loukkaus. Hän huolehtii myös siitä, että sukat pidetään jalassa. Kesälläkin hän saattoi tarkistaa, että minulla on nylonit jalassa, hän naurahtaa.

Suomen-kotiin tultuaan Leonoora ikävöi aluksi lastenkodissa ollutta pientä poikaa, jota hän nimitti pikkuveljekseen. Hän jopa pyysi vanhempia hakemaan hänet Suomeen. Ikävä on haihtunut, mutta terve uteliaisuus ja kiinnostus synnyinmaata kohtaan on olemassa.

–Kävimme sekä tänä että edellisenä kesänä Kiinassa. Matkat kiehtovat tyttöä, ja palaamme sinne varmaan vielä.

–Meidän arkeemme kuuluu nyt luontaisesti kaksi kulttuuria, joiden välillä ei ole ristiriitaa. Emme kuitenkaan tyrkytä Leonooralle mitään. Isona hän tekee omat valintansa.

"Leonoora on elämämme suurin ilon lähde"

Lehtikuva/Kimmo Mäntylä

Perheen mielessä on joskus käynyt miten mukavaa olisi, jos lapsia olisi useampia. Kansainvälinen adoptio on kuitenkin pitkä prosessi. Kiinasta, josta toinen lapsi olisi luonteva valinta, pariskunta ei enää ikänsä puolesta saa lasta.

–Kahden lapsen yhtäaikainen adoptoiminen Kiinasta olisi ollut mahdollista, mutta emme harkinneet silloin sitä vaihtoehtoa. Kieltämättä, tietyllä tavalla se olisi ollut ihanaa.

–Leonoora on joka tapauksessa suurinta elämässämme. Hän on niin suuri ilon lähde, että sitä ei voinut mitenkään kuvitella ennakkoon.

Suvi ei omalla kohdallaan ole joutunut taistelemaan ennakkoluuloja vastaan, mutta hän ymmärtää lähipiirin hämmennyksen silloin, kun sukuun on tulossa ulkomaalainen. Hän haluaa rohkaista esimerkiksi niitä isovanhempia, joiden aikuinen lapsi tuo puolison vieraasta kulttuurista tai perheeseen saadaan lapsi kansainvälisen adoption kautta.

–Tärkeintä on avoin ja vastaanottavainen mieli. Omat ennakkoluulot ovat selkäytimessä, mutta niitä vastaan voi ja pitää taistella.

–Ihmisiähän me kaikki olemme, ja kun toisen oppii tuntemaan niin virheelliset käsitykset muuttuvat kuin itsestään.

Studio55/Marja Nyman

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55
Lehtikuva/Mikko Stig
Copyright: MTV Oyj/Lehtikuva, 2009
Lehtikuva/Kimmo Mäntylä
Copyright: MTV Oyj/Lehtikuva, 2009

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa