Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Supersähköauto Kroatiasta: Tämä auto oli tappaa Richard Hammondin

Rimac Concept One on kroatialaisten lahja automaailmalle.
Rimac Concept One on kroatialaisten lahja automaailmalle.Rimac Automobili
Julkaistu 14.06.2017 05:49

MTV LIFESTYLE

Tätä kroatialaista sähköautoa ei ole valmistettu montaakaan kappaletta ja nyt yksi niistä on tuhottu. 

Kuvat Top Gearista tutun, nykyisin The Grand Tour -sarjassa nähtävän Richard Hammondin rajusta onnettomuudesta levisivät viikonloppuna ympäri maailmaa. Suosikkijuontaja kuljetettiin sarjan kuvauksissa Sveitsissä sattuneen onnettomuuden jälkeen helikopterilla sairaalaan.

47-vuotiaalla Hammondilla oli allaan kroatialainen supersähköauto Rimac Concept One. 1,2 miljoonan euron auto tuhoutui täysin sytyttyään onnettomuuden seurauksena tuleen, mutta onneksi vasta sen jälkeen, kun Hammond oli saanut itsensä ulos autosta. Hammond mursi polvensa, mutta säästyi kuin ihmeen kaupalla vakavammilta vammoilta. Kollegansa Jeremy Clarksonin mukaan kyseessä oli pahin onnettomuus, jonka hän oli koskaan nähnyt.

Vaikka Hammond onkin keskivertoautoilijaa paremmin sinut tehokkaiden superautojen kanssa, ei yli tuhat hevosvoimaa sisuksiinsa kätkevä ja 2,6 sekunnissa nollasta sataan kiihtyvä sähköauto ole jokapäiväinen kokemus hänellekään. Hemburg Hill Climb -kilpailussa sattuneen onnettomuuden syy ei ole tiedossa, mutta oheisen videon perusteella ajovirhe vaikuttaa todennäköisimmältä vaihtoehdolta.

Rimac Concept Onen jokaisella renkaalla on oma moottori ja vaihteisto. Voimaa voidaan jakaa äärimmäisen tarkasti, sillä jokainen neljästä moottorista pystyy säätämään tehoa jopa sata kertaa sekunnissa. Auton huippunopeus on 355 kilometriä tunnissa.

Hammond ja Concept One kuvattiin latauspuuhissa hieman ennen lauantaista onnettomuutta.


***

0:45Nissan lahjoitti superauton NHL-joukkueelle

Lisää aiheesta:

Uskaltaisitko tehdä taskuparkin viiden miljoonan euron Bugatti Divolla? Tämä kaveri tarttui haasteeseen, mutta nyt taatusti kaduttaaPäätöntä vauhtia paahtanut kuski ilmiantoi itsensä poliisille – syynä tämä videoNollasta sataan F1-autoa nopeammin – Nico Rosberg tilasi lähes 2 miljoonan euron patteriohjuksen: "Vääntää minunkin sisuskaluni solmuun"Kevin Hartin 720-heppainen muskeliauto on entinen, kuvat paljastavat täystuhon: "Onnekkaita ollessaan hengissä""Hamsteri" tuhoaa superautoja hurjalla tahdilla – viimeksi oli lähteä henki, nyt tankkasi vettä McLareniinNäin kroatialainen supersähköauto romuttui – mutkainen tie oli liikaa
RimacAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Rimac
  • 24.05.202306:25
    Superautot

    Teslan eurooppalainen haastaja laittoi ennätykset uusiksi – Elon Musk: "Lol"

  • 25.08.202106:28
    Autot

    Nyt löytyi auto, joka saa Tesla Model S Plaidin näyttämään suorastaan hitaalta – tätä kiihdytyskisaa on odotettu!

  • 08.07.202106:28
    Autot

    Automaailmassa tapahtui iso peliliike – Porsche ja Rimac adoptoivat Bugattin: "Hyvin jännittävä hetki"

  • 07.06.202111:59
    Autot

    Päätöntä vauhtia paahtanut kuski ilmiantoi itsensä poliisille – syynä tämä video

  • 27.04.202118:00
    Autot

    Tämä ennätysrykäisy vääntää katsojankin sisuskalut solmuun – eikä ratin takana istu kilpakuski, vaan toimitusjohtaja t-paidassa