Kuopion Palloseura pelaa tiistaina ensimmäisen osaottelunsa Kairat Almatya vastaan Mestarien liigan toisella karsintakierroksella. Kuopion Väre Areenalla on syytä pitää silmällä etenkin yhtä kazakstanilaisvastustajan pelaajaa, nimittäin Valioliiga-seura Chelsean kiinnittämää huippulahjakkuutta Dastan Satpaevia.
16-vuotias Satpaev on nuoresta iästään huolimatta yksi maansa kirkkaimmista tähdistä. Kairatin hyökkääjälupaus on jo muun muassa debytoinut Kazakstanin A-maajoukkueessa ja varmistanut itselleen miljoonasiirron Valioliigaan.
Kairat tiedotti helmikuussa, että Satpaev siirtyy Chelsean riveihin kun hän täyttää 18 vuotta ensi kesänä. Siirtoekspertti Fabrizio Romanon mukaan Chelsea pulittaa hyökkääjälupauksesta 4 miljoonaa euroa, mikä tarkoittaa Kazakstanin pääsarjahistorian kalleinta pelaajakauppaa. Sopimus puolestaan on viisivuotinen.
Satpaev teki viime vuonna debyyttinsä ammattilaiskentillä vain 15 vuoden ikäisenä. Hänestä tuli samalla Kairatin seurahistorian nuorin pelaaja.
– Unelmani on viimein käynyt toteen, Satpaev kirjoitti ottelun jälkeen Instagramissa, jossa hänellä on kasassa jo yli 41 000 seuraajaa.


