Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi tukee komission arviota taloudellisten keinojen käytöstä Puolan uhitteluun

4:19Voiko Puolan ero EU:sta toteutua oikeasti?Katso video: Voiko Puolan ero EU:sta toteutua oikeasti?
Julkaistu 19.10.2021 19:29

MTV UUTISET – STT

Puolan kiistelty perustuslakilinjaus puhutti myös eurooppaministerien kokouksessa tiistaina.

Puolan perustuslakituomioistuin linjasi toissa viikolla, että osa EU:n perussopimusten artikloista on Puolan perustuslain vastaisia. Linjaus kyseenalaisti EU-oikeuden aseman Puolassa.

Eurooppaministeri Tytti Tuppuraisen (sd.) mukaan jäsenmaat puolustivat kokouksessa yhtenäisesti EU-oikeuden ensisijaisuutta. Tuppurainen muistutti, että EU-oikeuden ensisijaisuus on koko unionin olemassaolon perusta ja että kaikki jäsenmaat ovat sitoutuneet siihen liittyessään unioniin.

– Kysymyksessä ei ole mikään tulkinnanvarainen kysymys tai minkään yksittäisen jäsenmaan oikeuskulttuuriin liittyvä kysymys, vaan kysymyksessä on koko EU:n juridinen perusta, Tuppurainen sanoi.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen kertoi tänään EU-parlamentin täysistunnossa, että komissio voi puuttua Puolan oikeusvaltiouhitteluun taloudellisilla keinoilla.

Von der Leyenin mukaan EU-komissiolla on kolme vaihtoehtoa Puolan toimiin puuttumiseksi: rikkomusmenettely, EU-budjettiin liitetyn oikeusvaltioehdollisuuden ja muiden taloudellisten keinojen käyttö sekä artikla 7:n mukainen menettely.

Lue myös: Puolalaisjuristi MTV:lle: Maamme EU-varat jäädytettävä, kunnes hallitus alkaa noudattaa unionin pelisääntöjä – "Ei alkoholistillekaan anneta pullollista vodkaa"

Oikeusvaltioehdollisuutta ei ole vielä käytetty

Oikeusvaltioehdollisuus eli oikeusvaltiomekanismi sitoo EU:n rahankäytön oikeusvaltioperiaatteen noudattamiseen. Näin pyritään estämään aiempaa paremmin EU-varojen väärinkäyttöä.

Oikeusvaltioperiaatteen noudattamisella tarkoitetaan esimerkiksi sitä, että oikeuslaitoksen itsenäisyyden on oltava turvattu.

Ehdollisuus on ollut voimassa tämän vuoden alusta alkaen, mutta sitä ei ole vielä käytetty. Puola ja Unkari ovat tehneet valituksen mekanismista Euroopan unionin tuomioistuimeen, jossa asian käsittely on vielä kesken.

Tuomioistuinkäsittely ei estä komissiota aloittamasta mekanismin käyttöä. Komissio kuitenkin vaikuttaa kokevan tärkeäksi, että tuomioistuimen päätös kuullaan ennen kuin mekanismin käytössä edetään kovin pitkälle.

Suomi kannattaa tuomioistuimen päätöksen odottamista

Tuppuraisen mukaan Suomi tukee komission arviota siitä, että oikeusvaltiomekanismi on yksi keinoista, joilla Puolan tilanteeseen voidaan puuttua. Suomi kannattaa oikeusvaltiomekanismin käyttöä vasta sitten, kun EU-tuomioistuin on antanut asiasta arvionsa. 

– Ei ole EU:n omien pelisääntöjen kannalta arvokasta, että mekanismia ryhdyttäisiin soveltamaan tietämättä aivan varmasti, saako se EU-tuomioistuimelta puhtaat paperit, Tuppurainen sanoi.

Tuppurainen korosti, että oikeusvaltiomekanismin perusteita ei ole syytä epäillä. Hän on vakuuttunut, että tuomioistuin tullee pitämään mekanismia oikeasuhtaisena ja EU-oikeuden mukaisena.

– Suomi tukee tätä menettelyä. Sitä työkalua pitää käyttää. Se ei saa jäädä minkäänlaiseksi kuolleeksi kirjaimeksi tai haamuksi.

Lue myös: Eero Heinäluoma Puolan ja EU:n perustuslakiväännöstä: "Aika pidättää Puolalta EU-varat – ihmisoikeuksien halventaminen jatkunut liian kauan"

Lisää aiheesta:

Euroopan parlamentti haastaa EU-komission oikeuteen Unkari-rahoistaEU-tuomioistuimelta vihreää valoa EU:n oikeusvaltiomekanismilleEU-tuomioistuin antaa tänään merkittävän päätöksen EU-rahojen sitomisesta oikeusvaltioperiaatteen noudattamiseenEU-parlamentti aloittaa oikeustoimet komissiota vastaan toimettomuudesta Puolan ja Unkarin suhteen EU-huippukokous tänään: Energian hinnat pöydällä – myös oikeusvaltiokysymykset esilläKompromissi oikeusvaltiokiistassa on merkittävä edistysaskel – "EU saa historiallisen keinon puuttua arvojen rikkomiseen"
PuolaEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Puola
  • 5.10.14:32
    Ukrainan sota

    Venäjä sylki ohjuksia Ukrainaan, useita kuollut – Nataliian, 72, koti tuhoutui: "En tiedä, miten selviämme"

  • 30.9.19:06
    Nord Stream

    Puola pidätti ukrainalaisen epäiltynä Nord Stream -iskusta

  • 29.9.18:38
    Ulf Kristersson

    Kristersson: Pohjoismaisten lentokenttien droonihäirinnän takana todennäköisesti Venäjä

  • 28.9.13:54
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Venäjä laukaisi Ukrainaan noin 500 droonia yön aikana – Puolakin reagoi

  • 27.9.21:38
    Ukrainan sota

    Zelenskyiltä hurja tieto: Puolaan oli matkalla 92 droonia