Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi on maailman vakain maa – jo viidettä kertaa peräkkäin!

Lehtikuva
Julkaistu 24.06.2015 17:39
Toimittajan kuva

Elli-Alina Hiilamo

elli-alina.hiilamo@mtv.fi

ElliAlina

Yhdysvaltalainen Fund For Peace-järjestö on listannut Suomen maailman vakaimmaksi valtioksi. Suomi on pitänyt kärkipaikkaa nyt jo viisi vuotta peräkkäin.

Suomi on ainoa maa, joka tuoreessa raportissa saa erittäin vakaan maan luokituksen. Suomen jälkeen seuraavat maat ovat Ruotsi, Norja, Tanska, Luxemburg, Sveitsi ja Uusi-Seelanti. 

Järjestön vuoden 2015 The Fragile States Index-raportti julkaistiin viime viikolla. Järjestö arvioi vuosittain maiden tilannetta kahdellatoista sosiaalisella, taloudellisella ja poliittisella kriteerillä. Maita vertaillaan muun muassa ihmisoikeuksien, julkisten palveluiden, varallisuuden jakautumisen, pakolaisten määrän, turvallisuuden, köyhyyden ja talouden supistumisen sekä kehityksen epätasaisuuden perusteella. 

Järjestön mukaan kaikkein huonoin tilanne on sotien runtelemassa ja rutiköyhässä Etelä-Sudanissa sekä pitkään monimuotoisissa vaikeuksissa olleissa maissa – Somaliassa, Keski-Afrikan Tasavallassa, Sudanissa ja Kongossa.

Parhaiten tulostaan on parantanut Kuuba, joka on nähnyt hidasta, mutta vakaata kehitystä sosiaalisilla ja taloudellisilla mittareilla. Järjestö arvioi, että yksi syy nousuun on presidentti Raul Castron tekemät taloudelliset uudistukset, jotka hiljaa avaavat eriytyneen maan markkinoita ulkomaisille sijoittajille. 

Raportin mukaan Ukraina on heikentänyt sijoitustaan kaikkein eniten. Myös Venäjä on tehnyt suuren pudotuksen.

Järjestön toiminnanjohtaja J.J Messnerin mukaan näyttää siltä, että hauraimpien maiden tilanne huononee vuodesta toiseen, kun taas vakaimpien maiden tilanne jatkaa paranemistaan.

– Vaikuttaa siltä, että hauraus synnyttää lisää haurautta ja vakaus taas lisää vakautta, Messner sanoo järjestön tiedotteessa.

Fund For Peace on tehnyt hauraiden maiden mittauksen yhdentoista vuoden ajan.

Lisää aiheesta:

Viro pomppasi lehdistönvapaudessa Suomen ohiSuomi on kuudetta vuotta putkeen maailman onnellisin maa – kakkossija TanskalleSuomi on jälleen maailman onnellisin maa – tällä kertaa ylivoimaisesti: Näin sijoittuivat Venäjä ja UkrainaSuomi maailman ykkösmaa kestävän kehityksen maavertailussaSuomalaisten elämänlaatu toiseksi parasta maailmassa – kritiikkiä korkeista itsemurhaluvuistaYK: Suomi on maailman viidenneksi onnellisin maa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:09
    Lotto

    Loton potti jatkaa kasvuaan – Pirkanmaata lykästi

  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • Eilen21:09
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja: Räjähdyksellä saattaa olla kolmaskin uhri

  • Eilen19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • Eilen19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa