Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomesta löydetty uusi sairaus – yleinen erityisesti Pohjois-Karjalassa

Julkaistu 07.12.2015 13:13

MTV UUTISET - STT

Suomessa on havaittu uusi hitaasti etenevä sairaus, joka vaurioittaa selkäytimen alempia liikehermosoluja. Asia käy ilmi Turun yliopistossa perjantaina tarkastettavasta Manu Jokelan lääketieteen väitöskirjasta.

Taudista käytetään nimeä LOSMoN. Nimi tulee englanninkielisistä sanoista late-onset spinal motor neuronopathy, mikä tarkoittaa myöhemmällä iällä puhkeavaa rangan liikehermojen epäkuntoa.

Tautia on todettu vain Suomessa. Erityisen yleinen se on Pohjois-Karjalassa. Se on myös vallitsevasti periytyvä, sillä potilaiden lapsilla on 50 prosentin riski sairastua tautiin.

Tavallisimpia ensioireita ovat lihaskivut, krampit ja lihasnykinät, jotka alkavat keskimäärin 40 ikävuoden jälkeen, Manu Jokela sanoo yliopiston tiedotteessa. Alkuvaiheessa LOSMoN on hankala erottaa vaikeasta ALS-taudista.

– Sairaus ei lyhennä elinikää ja aiheuttaa nielemisen ja hengitysvoimien heikkenemistä erittäin harvoin, Jokela sanoo.

Lisää aiheesta:

ALS alkaa salakavalilla oireilla ja johtaa lopulta kuolemaanVirusinfektio voi laukaista vakavan aivorappeumataudin – taustalla viikinkiajalta peräisin oleva geenimuotoTutkijat pelkäävät, että korona voi lisätä dementiariskiä: "Sanoisin jopa, että todennäköistä"Oireet kuin poliossa: Harvinainen oireyhtymä ilmesi yhtäkkiä kuudella lapsella – selkäytimeen vaikuttava tauti voi aiheuttaa halvaantumisen: "Se tuntui maailmanlopulta"Tutkijat hehkuttavat läpimurtoa Huntingtonin taudissa – toivoa myös Parkinson- ja Alzheimer-potilaille? Uutta suomalaistautia sairastavia jopa parisataa – oireita ei välttämättä tunnisteta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:02
    Robotiikka

    Tällainen on Arska-robotti

  • 05:30
    Kotimaa

    Stubb matkustaa YK:n ilmastokokoukseen

  • 05:19
    Karhut

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa

  • Eilen21:37
    Espoo

    Espoossa kadonnut tyttö on löytynyt

  • Eilen20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta