Viikonloppu on koko maassa lämmin ja helteinen. Lämpimille keleille ei myöskään näy loppua ja toisaalta sää muuttuu kesän loppua kohden vain entistä tukalammaksi, kertoo Forecan päivystävä meteorologi Juha Föhr.
Perjantaina suurin osa Etelä- ja Keski-Suomea kylpee lämpimässä hellesäässä. Keski-Suomessa voi olla paikallisia kuurosateita. Lapissa lämpötila on yli 20 asteen.
Viikonlopuksi luvassa ukkosia
Lauantaina maan lounaisosassa voi esiintyä pieniä ukkoskuuroja. Etelä- ja Keski-Suomessa ollaan lähemmäs kolmeakymmentä astetta ja Lapissa lämpötila kohoaa lähemmäs 25 asteen.
Föhrin mukaan sunnuntaina sää on hieman epävakaisempi Varsinais-Suomessa ja Satakunnan alueella, jolloin ukkossateita voi esiintyä.
Ensi viikolla ukosta ja hellettä
Epävakaisuus jatkuu maanantaina koko maan länsiosissa, muualla maassa on lämmintä ja helteistä, eikä ukkosista tai sateista ole tietoakaan.
– Alkuviikko ja erityisesti maanantai näyttää hyvin epävakaiselta koko maan länsiosissa Länsi-Lappia myöten. Kuurosateiden ja voimakkaankin ukkosen mahdollisuus kasvavat selvästi, Föhr kertoo.
Tiistaista alkaen lämmin ja helteinen sää jatkuu koko maassa. Maan länsi- ja pohjoisosissa saattaa kuitenkin esiintyä paikallisia sade- ja ukkoskuuroja.
– Käytännössä samaa säätä kuin mitä ollut viime aikoja: Lämmintä ja paikallisia ukkoskuuroja.
"Tukaloituu"
Föhrin mukaan Suomessa vellovalle lämpimälle ja helteiselle säälle ei ainakaan vielä näy loppua.
– Aika pitkään voi vielä jatkua vastaavanlainen tilanne. Sää vain tukaloituu, koska kosteus lisääntyy eri syistä loppukesää kohti mentäessä.
Föhr kertoo, että mitä lämpimämpi ja kosteampi ilmamassa on, sitä tukalammalta helle tuntuu.
– Jos on tarpeeksi tukala eli kostea ilmamassa, iholta ei haihdu hiki niin hyvin kuin kuivassa ilmassa iholta haihtuu hikeä, joka sitten viilentää ihoa.
Föhrin mukaan pelkästään lämpömittariin katsominen ei siis paljasta sään todellista luonnetta.
– Hiki haihtuu huonommin kosteassa kuin kuivassa ilmassa. Ihan niin kuin talvella tuuli vaikuttaa pakkasen purevuuteen, silloin lämpömittari ei kerro koko totuutta.
Ilmatieteenlaitoksen verkkosivuilla on olemassa laskuri, jolla helteen tukaluutta voi laskea.