Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Venäjän valtio-omisteisen uutistoimisto Tassin Suomen-kirjeenvaihtaja Nina Burmistrova-Nyberg jättää tehtävänsä.
Venäjän valtio-omisteisen uutistoimisto Tassin Suomen-kirjeenvaihtaja Nina Burmistrova-Nyberg jättää tehtävänsä.
Julkaistu 03.03.2022 15:04(Päivitetty 06.03.2022 20:05)
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

MTV Uutiset haastatteli Tassin Suomen-kirjeenvaihtajaa juuri ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan. Nyt sodan sytyttyä kirjeenvaihtaja kertoo jättävänsä uutistoimiston.

Venäjän valtio-omisteisen uutistoimisto Tassin Suomen-kirjeenvaihtaja Nina Burmistrova-Nyberg jättää tehtävänsä.

MTV Uutiset haastatteli Burmistrova-Nybergia 23. helmikuuta – vain puoli vuorokautta ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan. Vielä silloin Burmistrova-Nyberg kertoi, että hän on kokenut suomalaismedian Ukraina-uutisoinnin joskus liiankin dramaattisena. Hänen mielestään Venäjän hyökkäävyyttä korostettiin suomalaismediassa liikaa.

Venäjä hyökkäsi Ukrainaan seuraavana päivänä, 24. helmikuuta. 

– Tilanteen kehitys tuli minulle täytenä yllätyksenä. Uskon että se oli yllätys lähes kaikille venäläisille ympäri maailmaa. Olen jättämässä työni tilanteen vuoksi, hän vastaa nyt MTV Uutisille sähköpostilla. 

Riippumatonkin venäläismedia joutuu kiertämään sota-sanaa

Toimittaja Nina Burmistrova-Nyberg muistuttaa, että valtaosa Venäjän mediasta ei voi käyttää sanoja sota tai hyökkäys viranomaisten ohjeistuksen vuoksi.

– Esimerkiksi Novaja Gazeta, joka on riippumaton venäläismedia, on aiemmin käyttänyt sanoja "sota" ja "hyökkäys". Nyt, voidakseen jatkaa toimintaansa, he kirjoittavat "erityisoperaatiosta" mutta jättävät sanan ympärille lainausmerkit. Toinen vaihtoehto on kirjoittaa "tilanteesta, jota ei saa kutsua sodaksi". 

Burmistrova-Nybergin mukaan Venäjän media kyllä uutisoi sanktioista ja lännen reaktioista totuudenmukaisesti, mutta lännen reaktiot esitetään epäoikeudenmukaisina.

– Minulle ja tuntemilleni tavallisille venäläisille koko tilanne on kuitenkin kuin maailmanloppu.

Suomessa asuva venäläiskirjeenvaihtaja on jättämässä valtiollisen Tass-uutistoimiston: "Minulle ja tuntemilleni tavallisille venäläisille tilanne on kuin maailmanloppu"

Lue myös: Lue ex-oligarkki Mihail Hodorkovskin haastattelu sanasta sanaan – "Suomi ei ole turvassa, jos Putin päättää rankaista Yhdysvaltoja Suomen kautta"

"Kymmenissä kaupungeissa ympäri Venäjää on järjestetty protesteja"

Yhdeksän vuotta Suomessa asunut perheellinen Burmistrova-Nyberg kokee, että suomalaismedia ei kerro riittävästi venäläisten parissa syntyneestä vastarinnasta Ukraina-sotaa kohtaan.

– Suomen media ei nykytilanteessa kiinnitä juuri lainkaan huomiota kymmenissä kaupungeissa ympäri Venäjää järjestettyihin protesteihin. Näin annetaan kuva etteivät tavalliset venäläiset vastusta sotaa. Tällaisessa tilanteessa mielipidemittauksiin ei voi luottaa, hän kirjoittaa.

Ukraina-tilanne herättää Burmistrova-Nybergin mukaan suomenvenäläisissä monenlaisia näkemyksiä.

– Tunnetaan myötätuntoa ukrainalaisia kohtaan, pyritään auttamaan miten voidaan, ja samalla pelätään perusteettomia ennakkoluuloja itseä ja erityisesti venäläistaustaisia lapsia kohtaan.

Toimittaja Nina Burmistrova-Nyberg antoi MTV Uutisille haastattelun puoli vuorokautta ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan. Voit katsoa 23. helmikuuta tehdyn haastattelun tästä.

4:23Venäläistoimittaja pitää Ukraina-uutisointia Suomessa ylidramaattisena

Jutusta korjattu kirjoitusvirhe Nina Burmistrova-Nybergin nimessä 6.3. kello 20.04.

Lisää aiheesta:

Venäläismedia käyttänyt Wille Rydmanin lausuntoja propaganda-aseena – näin Rydman kommentoiKyiv Independent: Prigozhin rikkoi radiohiljaisuuden ääniviestillään – MTV seurasi sotaaVenäläismedia Meduzan pomo MTV:lle: Näin ovelasti Venäjän valtion propaganda toimii  Putin sanoo, että liikekannallepanossa tehdyt virheet on korjattava – MTV seurasi sotaa 29. syyskuutaUkrainan sota jakaa jyrkästi Suomessa ja Venäjällä asuvia venäjänkielisiä – "Kun soitellaan kotiin, puhutaan mieluummin perunan istutuksesta"Venäjä on kääntänyt katseensa suomalaismedioihin – Kirjeenvaihtajat ja toimittajat nyt suurennuslasin alla
Ukrainan sotaMTV Uutiset LiveUlkomaatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • Eilen07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla