Ensi vuoden budjettineuvottelun valmistelut alkavat tänään valtiovarainministeriön sisäisillä neuvotteluilla. Valtion ensi vuoden tulo- ja menoarvio on pääministeri Sanna Marinin hallituksen viimeinen mahdollisuus tehdä talouslinjauksia ennen ensi vuoden eduskuntavaaleja. Isoimpia kysymyksiä ovat tukitoimet, joita suomalaiset tarvitsevat inflaation keskellä.
Inflaatio on kohottanut hintoja ja tukitoimia tarvitaan. Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan nyt on tuloveroalen aika.
– Olemme esittäneet, että tuloveroa tulisi laskea kahdella prosenttiyksiköllä kautta linjan. Se on kaiken kaikkiaan järkevä toimi ja nyt on sille täydellinen hetki.
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi odottaa budjettineuvotteluista kahden prosenttiyksikön tuloveroalea.
Romakkaniemen mukaan tuloveron laskeminen alentaa kustannuspaineita palkansaajaperheille ja antaa tietynlaista viestiä palkkaneuvotteluihin.
– Kun hallitus pitää huolta ostovoimasta, ei Suomen tarvitse tuhota kilpailukykyä ylisuurilla palkankorotuksilla.
Suomen Pankin vanhempi neuvonantaja ei kannata tuloveroalea tilanteessa, jossa hinnat ovat korkealla inflaation vuoksi.
