Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Suomea puhuva Italian ykkösvahti koronakurimuksessa – haluaa vielä torjua olympiakisoissa: "Valtion mukaan jääkiekko on vain harrastus"

Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 27.05.2021 16:55

Marko Leppänen/Veli-Matti Savinen

Pitkään Suomessa pelannut maalivahti Andreas Bernard on joutunut katselemaan sivusta Italian peliä MM-kisoissa. 

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

LUE MYÖS: Leijonien vastustajan suomalaisvalmentajalta karu kuvaus joukkueensa tilasta: "Tilkkutäkkiä on vaikea ommella ilman lankaa"

Andreas Bernard tuli vuonna 2009 SaiPan junioreihin, ja Suomen reissusta tulikin vähän pidempi. SM-liigassa tuli kahdeksan kauden aikana tilille 216 ottelua. 

Mukaan tarttui paljon kokemuksia ja suomen kieli. 

Bernard on joutunut seuraamaan sivusta tämän kevään MM-kisoja. Hän joutui koronatartunnan takia sivuun koko kisoista. 

Hän muistutti kuitenkin MTV Urheilun haastattelussa, että Italia on tehnyt jo viisi maalia. Vuoden 2019 MM-kisoissa osumia syntyi kaikkiaan vain neljä. 

– Aika vaikeaa on ollut leiriltä lähtien. Toivottavasti saisimme 3–4 pelaajaa mukaan loppukisoihin. 

Lisää hyviä valmentajia

Bernardin mielestä Italian jääkiekossa on iso ongelma, että Bolzano on ainoa kokonaan ammattilaisjoukkue. 

– Valtion mukaan jääkiekko on vain harrastus, ei työ. Pelaajat saavat vain korvauksia, eivät palkkaa. 

Viimeksi SM-liigaa Ässissä pelannut maalivahti huomautti, että Italian pitäisi palkata paljon hyviä valmentajia. Kotikisat odottavat vuonna 2026. 

Hänen mielestään Italia tarvitsisi ison harjoittelukeskuksen, jossa pelaajat voisivat käydä samalla koulua. 

– Huolena on, että tulee kanukkeja, jotka ottavat paikat. Heitä tarvitaan, mutta samalla siitä on haittaa junnujen polulle. 

Vielä mukaan olympialaisiin?

Bernard edusti tällä kaudella itävaltalaista Villacherin joukkuetta. Hän haluaisi olla mukana vielä Italian paidassa Pekingin talviolympiakisoissa 2022. 

Bernardia kiinnostaisi työskennellä uran jälkeen Italian jääkiekon hyväksi. 

– Olen nähnyt mitä se (ammattilaisuus) vaatii. 

Lue myös: Leijonien vastustajan suomalaisvalmentajalta karu kuvaus joukkueensa tilasta: "Tilkkutäkkiä on vaikea ommella ilman lankaa"

Miten onnistuu MM-kisojen valmentaminen etänä? Suomalaisvalmentaja erikoisessa tilanteessa: "Kiroillaan ja nauretaan yhdessä"

Suomalaisluotsi Lehtonen edelleen koronassa

Lisää aiheesta:

Jauhot suuhun Venäjän valmentajalle – Leijonien taustahahmolla satumainen polku kultasormeksi: "Viidessä mestaruudessa ei enää voi olla sattumalta paikalla"Leijonien vastustajan suomalaisvalmentajalta karu kuvaus joukkueensa tilasta: "Tilkkutäkkiä on vaikea ommella ilman lankaa"Kapasten kiekkosaaga jatkuu – tuorein arvokisakävijä teki agenttisopimuksen isänsä kanssa: "Outo tilanne itsellekin" Kari Jalonen vetänyt happea yllättävän ilmoituksen jälkeen – SM-liigan "potkupaikkoja" oli tarjolla: "Onneksi niistä ei tullut mitään" Porilaiset ovat vallanneet Italian MM-joukkueen – treeneissä puhutaan myös suomeaLeijonien pitkäaikainen valmentaja MM-avausvastustajan pelastajana – "Aikamoista villiä länttä"
MM-jääkiekkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"