Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaistutkijoilta tieteellinen läpimurto: Kehittää tehomoottoreita ja levitoivia junia?

Maglev-tekniikkaa soveltavia junia on kokeiltu ja suunniteltu, mutta ainoa nykyään kaupallisessa käytössä oleva on Shanghaissa kulkeva maglev-juna (magnetically levitating). Lähde: Wikipedia.
Maglev-tekniikkaa soveltavia junia on kokeiltu ja suunniteltu, mutta ainoa nykyään kaupallisessa käytössä oleva on Shanghaissa kulkeva maglev-juna (magnetically levitating). Lähde: Wikipedia.
Julkaistu 30.04.2015 21:01
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Suomalaistutkijat ovat tehneet tieteellisen läpimurron fysiikan alalla.

Aalto-yliopiston tutkijat tekivät yhdessä yhdysvaltaisen Amherst Collegen tutkijoiden kanssa ensimmäisen havainnon kvanttimekaanisesta monopolista.

Tutkimusta Suomessa johtanut dosentti Mikko Möttönen Aalto-yliopistosta sanoo, että havainto saattaa auttaa jatkossa muun muassa rakentamaan entistä tehokkaampia moottoreita.

– Havaintoa voisi verrata siihen, että luolamiehet olisivat aikoinaan keksineet pallon. He olisivat nähneet esimerkiksi vedessä kuplan tai pyöreän kiven, ja ajattelisivat, että tämä on niin yleinen asia, että tästä täytyy olla hyötyä, mutta eivät keksisi sille käyttöä. Vasta myöhemmin ymmärretään, että pallolle on käyttöä, esimerkiksi laakerikuulat nykyään, havainnollistaa Möttönen.

Suomalais-yhdysvaltalainen tutkimus julkaistiin tänään Science-lehdessä, joka on yksi alan arvostetuimmista tiedelehtistä.

Voi innostaa muita tutkijoita

Dosentti Mikko Möttönen painottaa, että kvanttimekaanisen monopolin löytyminen on tieteellinen läpimurto, mutta se ei sinänsä johda suoraan teknisiin mullistuksiin. Havainto antaa tutkijoille kuitenkin toivoa siitä, että jo vuosikymmeniä etsitty magneettinen monopolikin voisi löytyä. Tämä voisi puolestaan vauhdittaa levitoivien junien kehitystä. Tällaisia hieman kiskojen yläpuolella "lentäviä" junia on jo testattu muun muassa Japanissa.

Dosentti Mikko Möttönen, Aalto-yliopisto. Kuva: Heikki Jantunen/Unigrafia.
Dosentti Mikko Möttönen toimi tutkimuksen työn teoreettisen ja laskennallisen osan johtajana.. Kuva: Heikki Jantunen/Unigrafia.

– Levitoiva juna leijuu magneettikenttien varassa. Eli silloin junan pyörät eivät ole kiskoissa kiinni, koska kiskoissa on magneetteja, ja junassa on suprajohde, joka hylkii magneettikenttää.

Möttönen sanoo tutkimuksen antavan eväitä jatkotutkimukselle, joka puolestaan voi johtaa mullistaviinkin uudistuksiin.

– Me olemme nähneet hyvin perustavanlaatuisen rakenteen, joka voi innostaa muita tutkijoita tekemään uusia löytöjä ja mahdollisesti teollisuuden ihmisiä käyttämään tietoa hyväkseen, sanoo Möttönen.

Lisää aiheesta:

Ikivanha mysteeri ehkä ratkaistu – tutkimus mullistaa tiedon ilmakehän toiminnoistaKvanttitietokone ratkaisi muutamassa minuutissa ongelman, johon supertietokoneella menisi 10 000 vuotta – suomalaisprofessori: Valtava edistysaskelSuomalaistutkija kyseenalaistaa Harvardin professorin teorian "avaruusolentojen luotaimesta" – "Kukaan ei varmasti tiedä, minkälainen kappale se on"Tieteellinen läpimurto suomalaistutkijoilta – loivat uuden kvanttimekaanisen rakenteen, joka muistuttaa pallosalamaaAalto-yliopiston professori Hele Savinille naisten innovaatiopalkinto – "Haluan rohkaista naisia valitsemaan tutkijan uran" Suomalaiskeksintö teki läpimurron fysiikassa – ”Hienoa nähdä jotain perustavanlaatuista”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:17
    Poliisi

    Päihtynyt kuljettaja törmäsi poliisiautoon Oulussa

  • 06:00
    Isänpäivä

    Presidentinlinnassa palkitaan tänään ansioituneita isiä – kaksi heistä kertoo, mitä tunnustus merkitsee

  • 00:01
    Yhteiskunta

    Isien osuudessa vanhempainvapaissa tapahtunut suuri muutos

  • Eilen22:15
    Lotto

    Tässä loton oikea rivi

  • Eilen21:06
    Onnettomuudet

    Lapsi loukkaantunut vakavasti Kouvolan Action Parkin volttimontussa