Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisten unelmakodissa olisi oma piha lähellä keskustaa – moni haikailee pois betonilähiöistä

1:50Suomalaisten asumistoiveet ovat muuttuneet - keskustan kerrostalot suosiossa
Julkaistu 20.06.2017 09:31

MTV UUTISET – STT

Suomalaiset suosivat kaupunkiasumista, selviää uudesta Asukasbarometristä. Kaupunkiasumisen keskeisiksi viihtyvyystekijöiksi suomalaiset listaavat hyvät liikenneyhteydet, kahvila- ja ravintolapalvelut sekä harrastus- ja kulttuurimahdollisuudet.

Näin Asukasbarometri toteutettiin

  • Asukasbarometrissä selvitettiin asuinympäristön laatua ja asumistoiveita.
  • Tutkimus tehtiin yli 10000 asukkaan taajamissa, joita on Suomessa viitisenkymmentä.
  • Otanta-alueella asuu noin kaksi kolmesta suomalaisesta.
  • Kyselytutkimukseen vastasi noin kolmetuhatta 15-84-vuotiasta suomalaista.
  • Tutkimuksessa ei huomioitu asumisen kustannuksia.
  • Asukasbarometriä on julkaistu vuodesta 1998, ja se tehdään kuuden vuoden välein.
  • Uusina erilliskysymyksinä vuoden 2016 Asukasbarometrissä kysyttiin autottomuudesta, yhteisöllisyydestä ja monikulttuurisuudesta.  

– Kerrostaloasumisen suosio on kasvanut ja toiveet omakotitaloasumisesta vähentyneet. Keskustoissa haluaisi nykyisessä elämäntilanteessa asua 28 prosenttia vastaajista, mikä on noin kaksinkertainen määrä verrattuna nykytilanteeseen, sanoo Suomen ympäristökeskuksen vanhempi tutkija Anna Strandell tiedotteessa.

Keskustoissa kerrostaloissa viihtyy Asukasbarometrin mukaan ikäjakaumaltaan yhä laajempi joukko. Nuorten ja nuorten aikuisten lisäksi keskusta-asumista kaipaavat palveluiden lähelle pyrkivät vanhukset. Eniten muutosta asumistottumuksissa on tapahtunut 30-40-vuotiailla ja lapsiperheillä, joista yhä useampi niin ikään haikailee keskustan kerrostaloihin.

Moni haikailee pois betonilähiöistä

Pientalovaltainen alue on silti edelleen halutuin asuinaluetyyppi. Suomalaiset toivovat lisää rivi- ja paritaloja lähelle kaupunkien keskustoja. Pientaloalueilla yhdistyvät toiveet omasta pihasta hyviin kulkuyhteyksiin ja lähipalveluihin.


Pientalojen tuominen kaupunkiin vaatisi kuitenkin nykyisten asuinalueiden täydennysrakentamista, johon Asukasbarometrin mukaan suhtautuu myönteisesti vain noin kolmannes vastaajista.

Nykyistä harvempi sen sijaan haluaisi asua kerrostalolähiöissä. Lähiöissä tyytymättömyyttä herättää usein ympäristö ja palvelutaso, mutta kiitosta ne saavat etenkin luonnonympäristöstään ja liikuntamahdollisuuksistaan.

Asukasbarometri -seurantatutkimus tehtiin nyt neljännen kerran ja se toteutettiin yli 10000 asukkaan taajamissa. Kyselytutkimukseen vastasi yli kolmetuhatta 15-84-vuotiasta suomalaista.  

Lisää aiheesta:

Kun kotona harmittaa – näin suomalainen ei halua asuaNäin suomalaiset asuvat: Ykköshaaveena yhä omakotitalo, mutta harva haluaa hyvin suureen asuntoonNäitä asioita suomalaiset arvostavat asuinalueellaan – "Perustarve, joka tässä nousee esille"Yhä useampi asuu vuokralla – asunnon valintakriteerienkin kerrotaan muuttuneen yllättävällä tavallaEpävarmuus taloudesta kutistanut nuorten aikuisten odotuksia: "Riittää että on katto pään päällä"Kaupunkiasumisen ja omakotitaloalueiden houkuttavuus uudessa tasapelitilanteessa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:51
    Turvallisuus

    Stubb: Olemme siirtyneet uudelle ydinaseiden aikakaudelle

  • 05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • 05:15
    Helsinki

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa