MTV Sportin asiantuntija Toni Roponen kehui suomalaisnaisten taktiikkaa maastohiihdon maailmancupissa sunnuntaina.
Krista Pärmäkoski ja Kerttu Niskanen nappasivat sijat kaksi ja kolme 30 kilometrin perinteisen yhteislähdössä Holmenkollenilla. Marit Björgen karkasi heti alussa murskaavaan voittoon, mutta suomalaiskaksikko esiintyi todella vahvasti muita huippunimiä vastaan loppurutistuksessa.
MAINOS
Hiihdon maailmancupin finaalit 17.-19.3. C Morella!
Kolme naisten ja kolme miesten kisaa: www.cmore.fi ja C More Sport 1.
Roponen ylisti suomalaisten malttia ja taktiikkaa, joka oli lopulta liikaa muun muassa Ruotsin Charlotte Kallalle ja Puolan Justyna Kowalczykille. Tämä kaksikko ei käynyt vaihtamassa suksia kisan aikana, mikä näkyi lopussa huonona luistona.
– Taktisesti erittäin hyvä onnistuminen. Suomalaiset ajoivat tavallaan Kallan ja Kowalczykin siihen nurkkaan, että oli vaikea tehdä päätöstä suksien vaihdosta. Positiivinen yllätys oli vielä se, että Kerttu pystyi venymään loppukiritaistelussa, Roponen analysoi.
