Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Suomalaislupaus Puhakka kilpailemaan Koirasen F4-kalustolla

Julkaistu 27.02.2017 17:03

MTV SPORT

Suomalaislupaus Juuso Puhakka ajaa alkavalla kaudella Koiranen GP:n F4-kalustolla Pohjois-Euroopan NEZ-sarjaa.

Kirkkonummelainen 18-vuotias Puhakka aloittaa kolmannen kautensa formula-luokissa. Kaksi edellistä kautta Puhakka ajoi Ruotsin STCC-sarjassa Formula Renault –autolla. Nyt hän siirtyy käyttämään Koiranen GP:n kalustoa.

Puhakka on päässyt ajamaan uudella kalustollaan hyvät testijaksot tammikuun lopussa Espanjan Barcelonassa sekä viime viikolla Albacetessa.

- Ajofiilis F4-autossa on hyvä. Jarrutukset ja nopeat mutkat ovat tärkeitä. Erot tehdään niissä. Etenkin jarrutuksissa minulla on vielä opittavaa. Lähtö on myös tosi tärkeä. Auto sammuu helposti, mutta toisaalta renkaitakaan ei saisi sudittaa, Puhakka kertoo.

F4 NEZ-sarjan kilpailut ajetaan Venäjällä, Virossa, Ruotsissa ja Hollannissa. Myös Suomessa ja Ahvenistolla ajetaan sarjan kilpailu kesäkuun ensimmäisenä viikonloppuna. Puhakka lähtee taistelemaan mestaruudesta.

- Lähden voittamaan. Kausi on pitkä, ja pitää ajaa tasaisesti ilman virheitä ja keskeytyksiä. Jokaista kisaa ei tarvitse voittaa, vaan pitää muistaa koko ajan, että ajaa sarjaa, Puhakka sanoo.

Lähiviikkojen ajan nuorukaisen kalenterin täyttävät kuitenkin ylioppilaskirjoitukset. 

- Loppuviikosta lähdetään vielä Motorlandiin testaamaan, mutta sen jälkeen keskitytään täysillä kirjoituksiin. Kausi alkaa onneksi vasta kirjoitusten jälkeen, Puhakka sanoo. 

Lisää aiheesta:

Upeita uutisia! Kyseenalaiset potkut saanut Niko Kari siirtyy mestaritalliin – "Tämä on supersiistin oloinen maailma"Simo Laaksonen uuteen sopimukseen – suomalaiset jatkavat uudistuneessa F3-sarjassaYllätysuutinen: Niko Kari hyppää loppukaudeksi Formula 2 -sarjaan!Vilanderin ura Ferrarilla jatkuu amerikkalaisessa GT-sarjassaAaro Vainio kisaamaan huippukalustolla – "Ei ole juurikaan tehokkaampia autoja"Formulalupaus Kari ylistää Red Bullin koulua – "Tämä tuottaa tulosta"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"