Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaislaiva kulki Espanjaan uutta merireittiä pitkin – näin estettiin Mustallamerellä Venäjän saarto

2:03Venäjän hyökkäys Ukrainaan vaarantaa globaalin ruokahuollon
Julkaistu 13.06.2022 15:55

MTV UUTISET – STT

Uutiskanava CNN kertoi ukrainalaista maissia kuljettaneen suomalaislaivan saapuneen varhain tänä aamuna Luoteis-Espanjassa sijaitsevaan satamaan.

Laiva kulki Espanjaan ensimmäistä kertaa uutta merireittiä pitkin, jolla pyritään välttämään Venäjän saarto Ukrainan Mustanmeren satamista. Lastina laivassa oli 18  000 tonnia maissia.

Lue myös: Tarkka lista Ukrainalta: ”Sodan lopettamiseksi tarvitsemme: 500 panssarivaunua, 1000 haupitsia, 300 raketinheitintä…"

"Vain pieni määrä maissia"

–  Se on vain pieni määrä maissia, mutta tämä palauttaa mahdollisuuden kuljettaa Ukrainasta mitä tahansa mikä vain on mahdollista, alueellisen rehutuottajien ryhmän Agafacin johtaja Bruno Beade kertoi CNN:lle.

Agafacin lausunnossa kerrottiin, että pieniä määriä maissia oli kuljetettu Länsi-Ukrainasta kuorma-autoilla Puolaan ja Romaniaan, ja maissia oli lastattu laivaan puolalaisessa Itämeren satamassa. Rahtialuksena toimi Suomen lipun alla purjehtiva Alppila.

2:59Tämä on sotatilanne Ukrainassa tällä hetkellä

Venäjä saartaa Mustallamerellä satamia

Sunnuntaina Ukrainan hallituksen virkamies kertoi Ukrainan kartoittaneen vaihtoehtoisia reittejä viljavarastojensa viemiseksi.

Venäjän saarto Mustallamerellä on herättänyt pelkoa maailmanlaajuisesta ruokakriisistä, kun Ukraina ei ole voinut viedä viljaa satamistaan.

Lue myös: "Elämme nyt kädestä suuhun, sadosta toiseen" – maailman vilja-aittana tunnetun Ukrainan sota köyhdyttää paikallista väestöä ja ajaa miljoonat maailman ihmiset nälänhädän partaalle

Lisää aiheesta:

Venäjä: Kaikkia Mustanmeren satamiin suuntaavia aluksia pidetään sotilaslastia kuljettavina aluksinaMTV Ukrainassa: Odessan viljasatama ammottaa tyhjänä, turvareitti maailman nälän helpottamiseksi lähes suljettu – "On vain punainen käytävä"Ensimmäinen viljakuljetus lähti viimein matkaan Odessan satamastaUkraina sanoo olevansa valmis aloittamaan viljakuljetukset – pääseekö vilja viimein liikkeelle?Ukrainan vilja alkaa taas seilata Mustanmeren satamista – "Jos näin ei tapahdu, tästä ei tule mitään"Suomalaislaiva kuljetti ukrainalaista maissia uutta merireittiä pitkin Espanjaan – "Olemme iloisia pienestä osuudestamme"
Ukrainan sotaRuokaTalousUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 16:04
    Venäjä

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 11:50
    Venäjä

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle

  • Eilen23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan