Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisia keväällä häirinnyt huijaussoittojen aalto toistuu jälleen – jopa kahdeksan puhelua päivässä: "Hän yritti saada minut sanomaan yes"

4:18Huijausviestien määrät ovat kasvaneet koronan aikaan – F-Securen Hyppönen kertoo, mistä vilunkiviestin tunnistaaHuijausviestien määrä kasvoi korona-aikana - F-Securen asiantuntija kertoo, miten tunnistat huijausviestit!
Julkaistu 12.06.2020 06:46
Toimittajan kuva

Ismo Puljujärvi

ismo.puljujarvi@mtv.fi

Tällä viikolla suomalaisten puhelimiin on tullut useita soittoja 094272- tai 094273 -alkuisesta numerosta.  

MTV Uutisten tietoon on tullut tapaus, jossa samasta puhelinnumerosta on saatettu soittaa samalle henkilölle useita kertoja vuorokauden aikana. 

Eräs MTV Uutisten haastattelema henkilö kertoi saaneensa jopa kahdeksan soittoa yhden päivän aikana.

Soittoja voitaneen arvella tulleen laajasti suomalaisille, sillä samaa puhelinnumeroa oli keskiviikkona haettu kukasoitti.fi -verkkopalvelussa 130 kertaa. Myös torstai-iltapäivään mennessä hakuja oli tehty yli 30 kertaa.

Lue myös: Suuri puheluhuijaus vei irakilaismiehet vankilaan: Espoon Sellosta ostetuilla liittymillä aiheutettiin suomalaisille teleyhtiöille miljoonavahinko – iso osa rahoista katosi

Välillä linjalta ei kuulu mitään

Samaisesta puhelinnumerosta on pitkin kevättä kirjoitettu monia kommentteja. Osa käyttäjistä kertoo, ettei puhelimen toisesta päästä ole kuulunut mitään tai linja on katkaistu samantien.

Joissakin tapauksissa puhelimen päässä ollut henkilö on puhunut englantia ja yrittänyt myydä jotain.

– (Puhelimen päässä ollut henkilö) yritti selittää, että olisin tehnyt sopimuksen johonkin ja aluksi kysyi nimeäni. Yritti varmaankin saada minut sanomaan ”yes”. Sanoi, että heillä on sähköpostini ja osoitteeni jo, niin periaatteessa olen tehnyt sopimuksen, eräs käyttäjä kirjoittaa. 


Valppautta vaaditaan

Tietoturva-asiantuntija Ville Kontinen Liikenne- ja viestintäviraston Kyberturvallisuuskeskuksesta vahvistaa myös heidän saaneen ilmoituksia samaisesta tapauksesta.

– Meillä on tullut tästä ilmoituksia, mutta millä asioilla nämä soitot on tehty, niin siitä ei ole vielä tarkkaa tietoa, Kontinen toteaa. 

Osassa tapauksista on liittynyt Kontisen mukaan aggressiivista markkinointia, jossa on yritetty myydä sijoitustuotteita tai -palveluita. Soittajilla on ollut puhelinnumeron lisäksi henkilön sähköpostiosoite, johon on tarjottu lähetettäväksi materiaalia. 

Soittojen paikallistaminen on hankalaa, koska puhelut soitetaan televerkon yli. Miksi osa soitoista on sitten pelkkiä "haamupuheluita"? 

– Automatiikka soittaa puhelut ihmisen sijaan. Jos vastaushetkellä kukaan "asiakaspalvelijoista" ei ole vapaana, puhelu täten katkeaa. 

Lue myös: Suomalaisten WhatsApp-käyttäjien tietoturva uhattuna: Kyberturvallisuuskeskus varoittaa vahvistuskoodeja kalastelevista huijareista

Kuluttajien tuleekin olla valppaana, jos heille yritetään kaupitella jotain epämääräisestä numerosta vieraalla kielellä. 

– Suosittelen varauksella suhtautumaan tällaisiin puhelinsoittoihin. Tarvittaessa voi olla yhteydessä kuluttaja-asiamieheen ja poliisiin, Kontinen tuumaa

Lisää aiheesta:

Suomalaisia puhelinnumeroita jäänyt huijareiden haaviin – varo, jos saat tältä naiselta viestin tai puhelunHuijarit ryhtyivät käyttämään Tuomon puhelinnumeroa temppuihinsa – nyt hän joutuu vastaamaan suomalaisten soittoihin kesken yöunienkinLoppuvatko huijauspuhelut? Viranomaiselta uusi määräys operaattoreilleHuijaussoitoissa uusi huolestuttava käänne: It-tukena esiintyvä henkilö saattaakin puhua suomea – Microsoft-huijarit ovat vieneet kymmeniätuhansia eurojaHuijaussoitot ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti – tee näin, jos saat oudon puhelunSuomalaisille soitellaan nyt outoja puheluita ulkomaisista numeroista – poliisi IS:lle: Havainnoista aina ilmoitus
KyberturvallisuusRikosPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kyberturvallisuus
  • ma18:20
    Tanska

    Tanskassa on hyökätty useiden puolueiden verkkosivuille

  • ma11:21
    Huijaukset

    KRP varoittaa: Älä lataa pyynnöstä sovellusta tai voit menettää rahasi

  • 4.11.16:28
    Microsoft

    Microsoft Teamsista löytyi haavoittuvuuksia

  • 4.11.05:00
    Israel

    MTV selvitti: Poliisi käyttää kiistellyn israelilaisyhtiön murtajalaitteita

  • 15.10.13:10
    Rikosepäilyt

    Poliisi varoittaa uudenlaisesta huijauksesta – pankin turvahenkilönä esiintynyt vei naiselta 24 000 euroa