Päivi ja Santeri Kannisto elävät elämää, josta moni uskaltaa vain haaveilla. Pariskunta on jo yhdeksän vuoden ajan valloittanut maailmaa ilman vakituista kotia tai työpaikkaa.
Suomalaiset Päivi ja Santeri Kannisto välttävät selvittämästä liikaa kohdemaasta.
– Vältämme matkailumainosten maalaamia kiiltokuvia, matkaoppaiden stereotypioita ja matkustustiedotteiden pelotteluja. Kuuntelemme mieluummin muiden matkalaisten henkilökohtaisia kokemuksia erityisesti jos heidän matkustustyylinsä muistuttaa yhtään omaamme. Useimmiten luotamme intuitioon, sillä kaikilla on omat mieltymyksensä ja toisten suosituksiin pettyy helposti, pariskunta kertoo.
Kaikille elämäntyyli ei sovi. Jos matkalta toivoo luksusta, ovat lyhyemmät lomat osuvampi vaihtoehto. Pariskunta muistuttaa, että matkustaminen on rankempaa, kun sen tekee edullisesti ja joutuu sekaantumaan paikalliseen kulttuuriin. Nomadin ja turistin erottaa toisistaan myös motivaatio.
– Turisti matkustaa nähtävyyksien ja statuksen perässä, kun taas nomadi matkustaa matkustamisen ilosta. Toki yksilöllisiä eroja on ja ne saattavat olla merkityksellisempiä kuin tällaiset stereotypiat.
Matkasuunnitelmia pariskunta tekee mahdollisimman vähän. Tärkeitä selvitettäviä asioita ovat muun muassa raha-automaatit. Näin tietää, pitääkö kohteeseen ottaa mukaan käteistä. Näin välttyy turhilta yllätyksiltä. Matkustaminen muiden ihmisten ehdoilla ja toisiin luottaen voi myös olla rankkaa. Missään nimessä nomadina eläminen ei ole yhtä pitkää irtiottoa.
– Meille matkailu ei ole irtiottoa arjesta, vaan arkea. Matkailutapa vaikuttaa rankkuuteen – juopotteleeko aurinkorannalla vai rymyääkö viidakossa.
Päivi ja Santeri ylittivät tänä keväänä vaikeakulkuisen suo- ja sademetsäalue Darién Gapin Kolumbian ja Panaman rajalla.

