Suomalainen vetäytyy vapaa-ajallaan mieluiten luonnon rauhaan: Nämä harrastukset ovat kaikkein suosituimpia
Suomalainen on ahkera harrastaja, mutta kaikkein kiinnostavin vapaa-ajanviete löytyy luonnon helmasta.
Kaupallinen yhteistyö: Suomen Asuntomessut
Rentoudutko parhaiten luonnon ääressä, kaipaatko metsälenkille keskellä viikkoa tai tunnetko olosi tyynimmäksi luontopolulla? Ei mikään ihme, sillä suomalaisille kaikkein kiinnostavin ajanviete omasssa asuinpiirissä on luonnossa liikkuminen ja ulkoilu, selviää Suomen Asuntomessujen asukasbarometrista.
Luonto on suomalaiselle tärkeä voimavara arjessa jaksamisen ja hyvinvoinnin kannalta. Luonnonvarakeskuksen mukaan luonnon vaikutus ihmisen terveyteen on kiistaton: paljon luonnossa oleileva saa onnellisuuden ja tyyneyden kokemuksia useammin kuin muut.
Lähiluonnossa liikkuminen on yhtä tärkeää suomalaiselle asuinpaikasta riippumatta. Kaupungin vilskeessä lähiluonto voi löytyä puistosta, vesistöjen ääreltä tai lähimmältä kuntopolulta. Hauskaa kyllä, suomalaiset kokevat olevansa yhtä lähellä luontoa kaikkialla Suomessa.
Näin suomalaiset viettävät vapaa-aikansa mieluiten:
1. Lähiluonnossa liikkuminen ja ulkoilu
2. Muut liikuntaharrastukset
3. Kulttuuri
4. Lepääminen ja perheen kanssa oleskelu
5. Ystävien tapaaminen
6. Puutarha
7. Internet, pelit ja tv
8. Shoppailu
9. Ravintolat, baarit ja kahvilat
10. Käsityöt
Lähde: Suomen Asuntomessujen asukasbarometri
Luonnossa liikkumisen jälkeen toiseksi kiinnostavin ajanviete on liikunta ylipäänsä. Suomalaisten keskuudessa mieluisin liikuntalaji on kuntosalilla treenaaminen. Seuraavana tulevat pyöräily, tanssi, erilaiset pallopelit, uinti, hiihto, golf ja frisbeegolf.
Säännöllisellä, jo kevyelläkin liikuntaharrastuksella on merkittävä vaikutus terveyteen. Tärkeintä on, että liikuntaa harrastaa riittävän usein ja kerralla riittävän pitkään. Terveysliikunnan kriteerit saattavat täyttyä jo arjen tiimellyksessä: fyysinen työ, remontointi tai ahkera kotitöiden teko voi jo täyttää viikon liikuntatarvetta huomattavasti.
Harrastajien kansa
Suomalaisilla on tunnetusti paljon harrastuksia. Jotakin harrastusten määrästä kertonee myös erilaisten yhdistysten määrä. Jokaiselle vapaa-ajanvietteelle löytyy takuulla oma seuransa. Patentti- ja rekisterihallituksen tilastojen mukaan yhdistyksiä perustetaan joka vuosi enemmän.
Tilastokeskuksen mukaan lähes jokaisella suomalaisella on jokin liikuntaharrastus. Joka kolmas harrastaa lisäksi jotain luovaa. Suomen mielenterveysseuran mukaan erityisesti kulttuuriharrastamisella on merkittävä vaikutus ihmisen hyvän elämän kokemuksiin sekä pitkään ikään.
– Teatteri ja elokuvat ovat harvaan käyttöönsä nähden listalla korkealla eli ne tarjoavat siten varsin merkittäviä ”high lighteja” arjen keskelle. Palveluiden lähellä olo on niiden lähellä asuville tärkeää henkisesti, vaikka tyypillisesti melko harvakseltaan eli joitain kertoja vuodessa kulutettuna niiden äärelle pääsisi vähän kauempaankin kohtuullisin matkoin, kommentoi Suomen Asuntomessujen tutkimuspäällikkö Kari Tervonen.
Uusimmat
-
10:49
Petter Northug latasi suorat sanat Therese Johaugin tulevaisuudesta: "Hänhän on 3,5 kiloa kevyempi"
-
10:10
Jalkapallolegendalta järkyttävä paljastus Fifan toiminnasta MM-kisoissa – pelaajat laitettiin vuorollaan riisumaan alushousunsa: "Kun ovat nähneet paljaan p****n.."
-
09:50
Kirjailija Juha Vuorinen onnitteli pyöreitä täyttänyttä lastaan hellyttävällä kuvalla – myös vaimo täytti vuosia samana päivänä
-
09:44
Britannian sotilastiedustelu: Ukraina edenneet paikoin ensipuolustuslinjojen ohi – MTV seuraa sotaa
-
09:43
"Viinitollo" Maija Männistön mukaan suomalaisia askarruttaa avatun viinin säilyminen – "Ei pilaannu samalla tavalla kuin jauhelihapaketti"
-
09:37
Dramaattinen video sairaalavuoteelta – kehonrakennuslegenda menetti osan itsestään: "Muuttaa elämäni ikiajoiksi"
-
09:33
Suora lähetys puolukokouksesta juuri nyt: Kenestä tulee vihreiden uusi puheenjohtaja?
-
09:19
Yksi kuoli mökkipalossa – sai alkunsa kuistilta
-
09:11
1-vuotias selvisi viidakossa 40 päivää sisarustensa kanssa – näin tapahtumat Kolumbian sademetsässä etenivät
-
08:45
Jokerit lyö isot panokset Keravan jäähalliin vain 13 ottelun takia – uusi koti kutsuu jo seuraavalla kaudella
-
08:43
Jääkiekkolegendalta kohahduttavaa Venäjä-puhetta – "Heidän tulee varmistaa vuokranmaksu, ettei vaimojen ei tarvitse mennä töihin"
-
08:37
Saimi Hoyer sai ällistyttävän määrän viestejä – yli 14 000 suomalaista on tukenut konkurssin tehnyttä yrittäjää
-
08:30
Näin alkeellisesti hampaitamme hoidettiin vielä vuosikymmeniä sitten: Jalkapora jurisi syvällä hampaassa, hohtimet esiin ja rippilahjaksi tekohampaat
-
08:29
Terroristien hyökkäys hotelliin Somalian Mogadishussa on saatu loppumaan
-
08:08
Venäjän jalkapallotähti lähetti seksivideoita ukrainalaiselle rakastajattarelleen – hakkerit levittivät julkisuuteen: "Minua on uhkailtu"
-
07:47
Breaking Bad -tähti Mike Bataeyh, 52, on kuollut äkillisesti
-
07:45
Voittamaton SJK ei myönnä tavoittelevansa mestaruutta – huippuluotsi paljasti täysin toisen unelman: "Se on vain minun haaveeni"
-
07:37
Toimittaja testasi Puolustusvoimien uutta kivääriä, jolla parhaat ampuvat kilometrin päähän – näin se sujui
-
07:16
Likainen haava vaatii kaksi toimenpidettä – tunnista oireet, jotka kertovat, että lääkäriin on kiire
-
07:15
Love Islandin pääohjaaja sekä -käsikirjoittaja pääsevät herättämään sisäiset romanttikkonsa – Espanjan kuvausolosuhteet haastavat toisinaan tehtävää
-
Lataa lisää