Suomalaisen lääkeinnovaatioyhtiön Covid-19 -lääkkeelle on myönnetty Yhdysvaltain patenttitoimiston (USPTO:n) patentti.
Turussa toimiva Therapeutica Borealis Oy kertoi nenäsumutelääkkeensä patentin saamisesta eilen.
– Seuraava tavoitteemme on löytää yhteistyökumppaniksi vakiintunut, kansainvälinen lääkealan toimija, jonka resurssit mahdollistaisivat lääkkeen saamisen markkinoille, sanoo tiedotteessa professori Kalervo Väänänen, joka on yksi lääkkeen keksijöistä ja yhtiön perustajista.
Yhtiön patenttihakemus hyväksyttiin aiemmin tässä kuussa, ja Väänänen pitää lopullista patentin myöntämistä merkittävänä virstanpylväänä.
Kolme vaikutustapaa
Yhtiön kehittämä nenäsumute vaikuttaa kolmella tavalla nenän limakalvojen solujen toimintaan.
Se ehkäisee ja heikentää viruksen kykyä tunkeutua elimistöön ja monistua. Näin voidaan ennaltaehkäistä sairastumista ja pienentää riskiä sairastua vakavasti.
– Pandemian taltuttaminen vaatii luultavasti rokotteen lisäksi ennaltaehkäisevän tai taudin varhaisessa vaiheessa vaikuttavan lääkkeen. Keksintö auttaa lisäksi erityisesti tilanteessa, jossa rokotekattavuus uhkaa jäädä laumasuojaa ajatellen liian matalaksi, Väänänen sanoo.
Tuttuja aineita käytetään uudella tavalla
Uudessa lääkkeessä käytettävät vaikuttavat aineet aprotiniini, hydroksiklorokiini ja ivermektiini, ovat tunnettuja ja ne ovat laajalti käytössä.
