Summer Up -festivaalin festivaalijohtaja Martin Mustonen joutui vakavaan auto-onnettomuuteen Uudessa-Seelannissa.
Summer Up -festivaalin festivaalijohtaja Martin Mustosen ja hänen avopuolison matka Uudessa-Seelannissa sai kaamean lopun pariskunnan joutuessa vakavaan auto-onnettomuuteen torstaina. Syynä onnettomuuteen oli suomalaisille outo, maan vasemmanpuoleinen liikenne.
– Minulla oli takana jo noin 5000 kilometriä ajoa vasemmanpuoleisessa liikenteessä, mutta ajatukseni herpaantui ja lähdin pysähdyspaikalta väärälle kaistalle. Tajusin tapahtuneen liian myöhään, kun mutkan takaa tuli auto vastaan. Oma mokani siis ja ottaa toki päähän, mutta olen onnellinen siitä, että kukaan ei kuollut, Mustonen kertoo MTV.fille.
Autot ajoivat noin 80 kilometrin tuntinopeudella onnettomuuden tapahtuessa. Nokkakolarissa loukkaantui Martinin ja hänen avopuolisonsa lisäksi myös vastaantulevan auton kuljettaja. Mustonen kertoo hänen ja avopuolison olleen onnettomuuden jälkeen tajuissaan.
– Avopuoliso jäi autoon jumiin, yritin häntä siinä irrottaa. Palokunta joutui irrottamaan häntä noin puolentoista tunnin ajan ja sitten meidät vietiin helikopterilla sairaalaan. Minulla meni joku muovi jalasta läpi, mutta olin niin adrenaliineissa, etten edes tuntenut kipua. Oli vain niin kauheaa katsoa, kun oma rakas on jumissa autossa, sitä en toivoisi kenenkään kokevan.
– Tapahtuneet ovat vielä hyvin muistissa. Koko se tilanne kun auto tulee vastaan ja sitten ne paloautot ja helikopterit. Autosta ei jäänyt mitään jäljelle, joten luojan kiitos olemme hengissä.
"Toivottavasti tämän muistutuksen ansiosta jonkun henki säästyy"
Mustosella on niska ja rinta-aristusta sekä vasemmassa jalassa kolme vekkiä. Avopuolisolta murtuivat molemmat jalat ja lonkka meni sijoiltaan. Vaikka parin juhannukseen asti kestäväksi suunniteltu matka sai rajun päätöksen, keskittyvät he nyt iloitsemaan siitä, että ovat elossa. Onnettomuudessa osallisena olleen toisen auton kuljettaja on kotiutettu jo sairaalasta.
– Olen juuri kirjautunut ulos sairaalasta ja asun tässä sairaalan omassa motellissa. Avopuolison tilannetta vielä tarkkaillaan, mutta mitään pysyvää ei pitäisi jäädä. Toki on ikävä katsoa, miten hän kärsii. Sunnuntai-iltana Suomen aikaan saamme tietää lääkäreiltä lisää, mutta tuskin me vielä hetkeen voimme kotiin lentää.
Mustonen kertoo parin miettineen sitä, haluavatko he kertoa onnettomuudesta julkisuuteen. Lopulta he päättivät kertoa tarinansa, jotta muut suomalaiset muistaisivat varoa oudossa liikenteessä.
– Kun on 11 vuotta ajanut oikeanpuoleisen liikenteen mukaan, ajaminen tulee ihan selkäytimestä. Ensimmäiset 1000 kilometriä tulee todella keskityttyä uuteen ajotyyliin, mutta sitten siihen tottuu. Tämän jälkeen pienikin herpaantuminen saattaa vaarantaa tilanteen, toivottavasti tämän muistutuksen jälkeen jonkun henki säästyy.
Festivaalijohtajana toimiva Martin Mustonen perusti heinäkuussa järjestettävän hiphop - ja reggaefestivaali Summer Upin vuosituhannen alussa. Vuonna 2011 Mustonen valittiin Vuoden positiivisemmaksi lahtelaiseksi. Aiemmin hänet on tunnettu myös Apollo-nimisenä räppärinä.