Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sabrina Carpenter saattaa päätyä radikaaliin ratkaisuun keikoillaan: "Tulee ärsyttämään fanejani"

Sabrina Carpenter ei vastustaisi lainkaan, jos hänen faneiltaan otettaisiin puhelimet konsertin ajaksi kokonaan pois.
Sabrina Carpenter ei vastustaisi lainkaan, jos hänen faneiltaan otettaisiin puhelimet konsertin ajaksi kokonaan pois.Copyright © 2023 BACKGRID, Inc./All Over Press
Julkaistu 22.06.2025 21:03
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Laulaja Sabrina Carpenter harkitsee kännyköiden kieltämistä konserteissaan. 

Artisti Sabrina Carpenter, 26, on hyvin myöntyväinen sitä ajatusta kohtaan, että ihmisiltä otettaisiin puhelimet pois hänen konserteissaan. 

– Tämä tulee rehellisesti ärsyttämään fanejani, mutta ehdottomasti, laulaja kertoi Rolling Stonelle puhelinten kieltämisestä keikkojensa aikana. 

Carpenter kertoi yhdysvaltalaisyhtye Silk Sonicin keikasta Las Vegasissa, missä hänen puhelimensa otettiin konsertin ajaksi pois. 

– Minulla ei ole koskaan ollut parempaa kokemusta konsertissa. Tunsin aidosti olevani takaisin 70-luvulla – en ollut [silloin] syntynyt. Tuntui aidosti siltä kuin olisin ollut siellä. Kaikki lauloivat, tanssivat, katsoivat toisiaan ja nauroivat. Se todella, todella vain tuntui niin kauniilta, Carpenter muisteli kokemustaan. 

Lue myös: Poptähti Sabrina Carpenterin syntymäpäivillä kuitti nuorempiin naisiin viehtyneelle Leonardo DiCapriolle

Hän ei kuitenkaan syytä ihmisiä siitä, että he haluavat saada taltioitua muistoja keikoilta puhelimillaan.

Carpenter ei ole suinkaan ensimmäinen muusikko, joka on harkinnut tai jopa asettanut puhelinkieltoja keikoilleen. Madonna, Bob Dylan ja Adele kuuluvat niihin, jotka ovat kieltäneet kännykät konserteissaan.

Adele pyysi vuonna 2016 erästä faniaan lopettamaan kuvaamisensa ja nauttimaan keikasta muutenkin kuin kameran kautta. 

Jack Whiten vuoden 2018 kiertue oli niin ikään kännyköistä vapaa, sillä hän kertoi faneilleen etukäteen, että matkapuhelimet tulevat olemaan esityksen ajan lukkojen takana. 

Räppäri Busta Rhymes suutahti yleisölleen vuonna 2024, kun ihmismassan joukossa alkoi näkyä kännyköitä. Hän kehotti tuolloin laittamaan ”oudot laitteet pois ja palaamaan takaisin vuorovaikutukseen". 

Carpenterin uusin Man's Best Friend -albumi julkaistaan 29. elokuuta. 

Hänen suosittuja kappaleitaan ovat muun muassa Espresso ja Busy Woman.

Lähde: People

Lisää aiheesta:

Kommentti: Robbie Williams yritti viihdyttää, mutta suomalaiset tekivät siitä vaivaannuttavalla tavalla vaikeaaChris Martin jyrähtää Coldplayn keikalla syttyneestä salasuhdekohusta: "Se saa minut v*tun hulluksi"Chris Martin yllätti kesken keikan Wienissä liikuttavalla eleellä Taylor Swiftin faneille: "En halua teidän luulevan, ettei bändimme välittäisi"Adele kertoi keikallaan lopettaneensa juomisen, koska oli "rajatapausalkoholisti"Nuorekkaana pysynyt Elton John painii edelleen lapsuuden traumojensa kanssa – "Saatan räjähtää minä hetkenä hyvänsä"Hittiyhtyeen laulaja paljasti oudon keikkakokemuksen: "Lavalle heitettiin kuolleen ihmisen tuhkat"
SeurapiiritMadonnaBob DylanAdeleMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Seurapiirit
  • Eilen12:05
    Mikko Nousiainen

    Mikko Nousiainen joutui leikkaukseen – vaimo Linda Wiklund julkaisi herkän kuvan

  • 9.11.13:42
    Auri Kananen

    Auri Kanasen esikoinen on syntynyt – suloiset kuvat julki!

  • 9.11.12:38
    Lola Odusoga

    Lola Odusogalla on tiukka ehto kumppanille: "Mihinkään muuhun suhteeseen minua ei saa"

  • 8.11.15:03
    Alina Tomnikov

    Näyttelijä Alina Tomnikov puhuu itselleen rumia asioita: "Mitä hemmettiä?"

  • 8.11.12:47
    Matleena Kuusniemi

    Matleena Kuusniemi pettyi naisten käytökseen – muistelee nyt kohua: "Tuntui paskamaiselta"