Israel on perjantaiaamuna iskenyt kymmeniin kohteisiin Iranissa.
Israelin isku oli odotettavissa, mutta sen ajankohta yllätti, arvioi everstiluutantti Juha Mäkelä perjantaina aamulla Huomenta Suomessa.
– Yllätyksenä se ei varmasti tullut kellekään, kun tiedetään, että pääministeri Benjamin Netanjahu on pyrkinyt jo hyvin pitkään saamaan Yhdysvalloilta luvan iskeä Iraniin uudemman kerran nimenomaan tavoitteena viivyttää Iranin ydinaseohjelmaa, Mäkelä sanoo.
– Ajoitus oli nimenomaan yllätys, sillä Yhdysvallat aloitti eilen omien diplomaattiensa evakuoinnin, ja tiedettin, että tämä on merkki siitä, että isku tulee, mutta se, että se tuli heti seuraavana päivänä, oli yllätys, Mäkeä kertoo.
Lue lisää: Israel iski Iraniin – Netanjahu: Kohteina ydinohjelma ja ohjukset
Israel on perjantaiaamuna iskenyt kymmeniin kohteisiin Iranissa, kertovat Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu ja puolustusministeri Israel Katz.
Israelin ilmavoimien mukaan kyse oli "ennaltaehkäisevästä ja tarkasta" iskusta Iranin ydinohjelmaa vastaan.
