Sähköautojen lisääntyminen voi aiheuttaa vakavaa tuhoa Afrikassa, varoittaa St1 Nordicin hallituksen puheenjohtaja Mika Anttonen.
Koboltti on sähköautojen akkujen tärkeimpiä valmistusmineraaleja, ja noin 60 prosenttia koboltista tulee Kongosta.
Anttonen puhui asiasta viime viikolla metanointilaitoksen avajaisissa Vantaalla. Siellä otettiin käyttöön Q Powerin ja St1:n laitteisto, joka tekee hiilidioksidista ja vedystä metaania.
– Nyt puhutaan paljon Amazonin metsäpaloista ja sademetsien häviämisestä, mutta myös Afrikassa hakataan paljon metsää, kun uusia kobolttikaivoksia avataan, Anttonen totesi.
Akut eivät ole kestävä ratkaisu
Anttosen mukaan sähkön käyttöön täytyy löytää fiksumpi ja kestävämpi tapa, sillä akut eivät hänen mukaansa ole sitä.
– Mineraaleja tarvitaan myös digitalisoitumiseen, mutta riittävätkö malmit siihenkään?
– Meidän pitäisi päinvastoin metsittää rajusti hiilen sitomiseen, hän sanoo.
Anttonen perustelee tätä sillä, että vuodesta 1959 lähtien ihminen on päästänyt ilmaan yli 200 miljardia tonnia hiiltä.
– Uskon kuitenkin, että hiilidioksidiongelma tullaan selättämään, ei tosin siinä aikataulussa kuin on kuviteltu. Suurempi huoli on biodiversiteetistä. Se on hankalampi asia ratkaista.
