Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) suojamaskikaupoista aloitetaan esitutkinta eli rikostutkinta, kertoo keskusrikospoliisi (KRP).
Rikosnimikkeenä tutkinnassa on muun muassa epäilty törkeä petos. KRP:n mukaan tehdyn esiselvityksen perusteella syytä epäillä -kynnys on ylittynyt.
Esitutkinta koskee HVK:n ja tavarantoimittajien välisten sopimusten sisältöä sekä sitä, vastaako saatu tavara sopimusten sisältöä. Poliisista ei kommentoida, ketä tai keitä rikoksesta epäillään.
– Poliisi ei voi esitutkintavaiheessa vahvistaa nimiä. En voi kertoa myöskään epäiltyjen lukumäärää, sanoo rikostarkastaja Tomi Taskila STT:lle.
Huoltovarmuuskeskus kertoi keskiviikkona tehneensä tutkintapyynnön yrittäjä Onni Sarmasteen kanssa tehdystä kaupasta. HVK:n mukaan Sarmasteen toimitus poikkesi tilatusta niin suojavarusteiden laadun kuin määrän osalta. HVK on vaatinut osittaista kaupan purkua ja rahojen osittaista palauttamista.
KRP:n rahanpesun selvittelykeskus on jo viime viikolla tehnyt jäädytyksiä Suomessa oleviin varoihin yli kahden miljoonan euron edestä. Jäädytykset liittyvät KRP:n mukaan tutkittavaan kokonaisuuteen. Poliisi ei kuitenkaan kerro tarkempia yksityiskohtia, esimerkiksi sitä, kenen rahoista on kyse.
Ilta-Sanomat ja Yle ovat kertoneet, että jäädytetyt rahat olisivat olleet Sarmasteen hallinnoimalla tilillä.
Rikosnimikkeitä ehkä tulossa lisää
Huoltovarmuuskeskus teki noin viiden miljoonan euron kaupat Sarmasteen LDN Legal Partners Ltd -yrityksen lisäksi kauneusyrittäjä Tiina Jylhän The Look Medical Care -yrityksen kanssa.