Alex sai tuta pohkeessaan, miltä tuntuu, kun "tekohampaat" omaava kala antaa huutia.
Amerikkalainen Alex Pikul, 31, oli syyskuussa kolmen viikon sukelluslomalla Egyptin Sharm el-Sheikhin rannikolla. Eräällä sukelluksella hän kohtasi säppikalan, joka puri häntä pohkeeseen, kertoo KameraOne.
Erikoisemman tästä uiskentelijasta tekivät sen hampaat, jotka näyttivät suorastaan ihmisen tekohampailta.
Lue myös: Tutkijat löysivät meren syvyyksistä tosielämän Paavo Pesusienen ja Patrik Tähtösen
Puolustuskannalla ollut kala ui kuvioihin
Alex oli liikkeellä sukellusryhmän kanssa. Hän kertoo South West News Service -sivustolle, että sukellusyrityksen omistaja Maira ui joukon edellä.
Alex kertoo, että voimakkaan virtauksen vuoksi joukkio muutti suuntaansa niin, että he sattuivat uimaan erään säppikalan pesän yli. Naaraskala vartioi munia, mutta uros lähti puolustamaan jälkeläisiään hyökkäämällä sukeltajia päin.
– Yhtäkkiä säppikala alkoi jahdata Mairaa. Minä lähdin uimaan sinne päin ja yritin hätistää sen tiehensä.
Uroskala hyökkäsi ja puri Alexia jalkaan. Kalan hyökkäys satuttiin tallentamaan kameralle ja videolla kuullaan, miten hän sadattelee kipua.

