Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sudanin syrjäytetty pääministeri vaatii vallan palauttamista siviilihallinnolle – ei suostu neuvottelemaan sotilasjohdon kanssa

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 02.11.2021 08:22

MTV UUTISET – STT

Kotiarestissa oleva syrjäytetty pääministeri Abdalla Hamdok ei suostu neuvottelemaan vallan kaapanneen sotilasjohdon kanssa.

Sudanin vallankaappauksessa syrjäytetty pääministeri Abdalla Hamdok vaatii hallintonsa palauttamista ja siviilihallinnon pidätettyjen ministereiden vapauttamista, kertoo Sudanin tiedotusministeriö.

Hamdok vaatii maanantaisessa lausunnossaan tilanteen palauttamista vallankaappausta edeltävälle tolalle, eikä hän suostu neuvottelemaan maata hallitsevan sotilasjohdon kanssa.

Hamdokin lausuntoa edelsi tapaaminen Yhdysvaltain, Britannian ja Norjan suurlähettiläiden kanssa hänen kotonaan, jossa hän on ollut kotiarestissa noin viikon verran.

Yhdysvaltojen Afrikan sarven erikoislähettilään Jeffrey Feltmanin on tarkoitus saapua tiistaiaamuna pääkaupunki Khartumiin löytääkseen keinoja yli viikon jatkuneen kriisin lievittämiseksi.

Kolme vuosikymmentä vallassa ollut Sudanin diktaattori Omar al-Bashir syrjäytettiin keväällä 2019, jonka jälkeen valta siirtyi demokraattisiin muutoksiin tähtäävälle siirtymäajan neuvostolle saman vuoden elokuussa. Sudanin armeijan komentaja Abdel Fattah al-Burhan kaappasi vallan siirtymäajan hallinnolta viime viikon maanantaina.

Pidätettyjen siviilihallinnon johtajien tilanteesta ei tietoa

Vallankaappauksen yhteydessä pidätettiin pääministeri Hamdokin lisäksi useita siviilihallinnon virkamiehiä ja ministereitä. Pidätettyjä siviilihallinnon johtajia edustava asianajaja Kamal al-Gizouli kertoi aiemmin maanantaina, ettei heidän olinpaikkansa ole tiedossa.

Asianajajan mukaan pidätetyt ovat juridisesti erittäin vaarallisessa tilanteessa, sillä heidän tilanteestaan tai heidän tutkintansa johtajasta ei myöskään ole tietoa.

Sudanissa on osoitettu monena päivänä mieltä vallankaappauksen jälkeen. Mielenosoituksissa on kuollut ainakin 12 ihmistä. Yhteydet internetiin ovat olleet laajalti estettynä, ja valtaosa pääkaupunki Khartumin kaupoista on ollut kiinni. Myös monet siviilivirkamiehet ovat kieltäytyneet tekemästä töitä ennen siirtymäajan hallinnon palauttamista.

Lisää aiheesta:

Sudanin pääministeri ilmoitti eroavansa – "Olen yrittänyt parhaani estääkseni maata liukumasta kohti katastrofia"Sudanin pääministeri Hamdok palaa johtamaan maan hallitusta, mielenosoitukset jatkuvat pääkaupungissaSudanin pidätetty pääministeri palautettiin kotiinsa – tuvallisuusneuvosto piti hätäkokouksenSotilaat kaappasivat vallan Sudanissa – suomalaistutkija näkee taustalla "itsekkäitä valtaan liittyviä syitä"Sudanin sotilasjuntan kenraali: Juntta on estänyt vallankaappausyrityksen – 12 upseeria ja 4 sotilasta pidätettySudanin väliaikaishallinnon johtaja astuu sivuun – oli vallassa vain päivän
SudanUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Sudan
  • 2.9.06:11
    Luonnonmullistukset

    Yli 1000 kuollut maanvyörymässä Sudanissa

  • 14.8.18:17
    Sairaudet ja taudit

    Kymmeniä ihmisiä kuollut koleraan Sudanissa – hoidossa tuhansia potilaita

  • 10.8.18:08
    Nälänhätä

    Yli 60 ihmistä kuollut viikon aikana nälkään Sudanin Darfurissa

  • 11.7.06:29
    Sotarikokset

    ICC: Sudanin Darfurissa tehdään rikoksia ihmisyyttä vastaan – kärsimyksen syvyydelle vaikea löytää sanoja

  • 26.5.20:46
    Huomenta Suomi

    Dalia kaapattiin lapsena Suomesta Sudaniin 13 vuodeksi: "Kaikki, mitä teimme, oli kytättyä"