Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

STUK joutuu puhdistamaan saastuneen autotallin: "Kuin mikä tahansa siivoustyö"

Säteilyturvakeskuksen rakennuksessa sijaitsee autotalli, josta on mitattu kohonneita säteilypitoisuuksia.
Säteilyturvakeskuksen rakennuksessa sijaitsee autotalli, josta on mitattu kohonneita säteilypitoisuuksia.
Julkaistu 09.03.2016 13:54
Toimittajan kuva

Anu Punkari

anu.punkari@mtv.fi

Punkaria

Säteilyturvakeskus on aamupäivän aikana tehnyt säteilymittauksia kiinteistön autotallissa ja kellaritiloissa. Säteilypitoisuudet siellä ovat edelleen jonkin verran korkealla.

– Ajoimme autotallista kaksi autoa ulos, sillä niissä ei ole kohollaan olevia säteilyarvoja. Muuten tila on kontaminoitunut eli epäpuhdas, joten sinne ei ulkopuolisten kannata mennä. Seuraava vaihe on todennäköisesti puhdistuksen aloittaminen, kertoo Stukin johtava asiantuntija Mika Markkanen.

Hän on seurannut säteilymittauksia kiinnostuneena sivusta.

Stuk 3 ihmisiä 9.3.2016
Stukin ylitarkastaja Eero Oksanen, tarkastaja Hanna Tuovinen ja johtava asiantuntija Mika Markkanen ovat tarkastaneet säteilyepäilyksien alla olevan rakennuksen autotallia.

Markkasen mukaan autotallissa on enemmän ja vähemmän saastuneita alueita, mutta mitatut pitoisuudet ovat erittäin pieniä eivätkä siis ole terveydelle haitallisia. Myös rakennuksen ulkopuolella on tehty mittauksia, mutta ne ovat olleet täysin normaaleja. 

– Autotalliin ei nyt kannata mennä, muutoin kuin jalat ja kädet suojattuina epäpuhtauksien leviämisen estämiseksi. Autotallin puhdistaminen on kuin mikä tahansa siivoustyö, Markkanen kuvaa.

Stukin mukaan säteilyn alkuperän selvittäminen on tärkeää. Stukin johtaja Tarja K. Ikäheimonen sanoo, että on todennäköistä, että kyse on rikkoutuneesta säteilylähteestä. Samoissa tiloissa Stukin kanssa toimii pienyritys nimeltään Suomen Nukliditekniikka, joka on radioaktiivisia pienjätteitä käsittelevä yritys. Nyt epäilläänkin, että säteily olisi kuljetuksen purkuvaiheessa levinnyt jostakin sen lähteestä. 

Suomen Nukliditekniikassa elinkeinoharjoittajana ja yrityksen ainoana työntekijänä toimii Jarno Koikkalainen. MTV Uutiset ei ole yrityksistä huolimatta tavoittanut häntä kommentoimaan asiaa.

– Kyllä kyseisen yrityksen toimitusjohtaja kävi tässä aamupäivällä seuraamassa mittauksia, mutta hänkään ei osannut heti suoralta kädeltä sanoa, mistä ja koska vuoto olisi tapahtunut, Markkanen kertoo. 

Stuk 6 9.3.2016Samoissa tiloissa Stukin kanssa toimii Suomen Nukliditekniikka, joka käsittelee radioaktiivisia pienjätteitä.

Säteilymittauksia on aamupäivällä tehty kiinteistön autotallissa ja kellarissa parin tarkastajan voimin. He eivät halua sen tarkemmin kommentoida mittausten tuloksia.

Ainetta, joka kiinteistön tiloista on löytynyt on nimeltään Cesium-137. Sitä käytetään säteilylähteenä teollisuudessa esimerkiksi materiaalien paksuuden mittaamisessa ja sairaaloissa sädehoidossa. Juuri näitä teollisuusjätteitä Suomen Nukliditekniikka käsittelee.

Lisää aiheesta:

Tuntematon säteilyn lähde poiki hätätilan venäläiskaupungissa – STUK arvioi, mistä voi olla kyseRadioaktiivista sotkua siivotaan yhä STUKissa – "Hankalaa ainetta, imurista vain haittaa"Radioaktiivisen cesiumin alkuperä selvisi – Toimitusjohtaja säteilylähteestä: "Hirveän vanha"Säteilymittauksia laajennetaan lähialueille – STUK: Ei tule meidän tiloistammeSTUKin johtaja cesiumhavainnosta: Säteilyn lähdettä etsitään yhäSTUK: Radioaktiivisen säteilyn aiheuttaja luultavasti Suomen rajojen sisäpuolella
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • 20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä

  • 19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"

  • 19:33
    Liikenne

    Joutuuko valtio maksumieheksi, jos Länsiradan hinta karkaa käsistä? Tästä sovittiin