Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

STTK ja Akava valmiit keskustelemaan uudesta työmarkkinamallista

Lehtikuva
Julkaistu 07.03.2016 13:45

MTV UUTISET

STTK ja Akava ovat tyytyväisiä SAK:n hallituksen päätökseen hyväksyä alustavasti neuvottelutulos yhteiskuntasopimuksesta.

– Nyt jokainen keskusjärjestö huolehtii, että omat joukot tekevät työ- ja virkaehtosopimukset kilpailukykysopimuksen pohjalta, Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder sanoi STT:lle.

STTK:n puheenjohtajan Antti Palolan mukaan nyt on hyvät edellytykset lähteä käymään liittokohtaisia soveltamisneuvotteluja. 

– Tämä tukee omalta osaltaan sitä päätöstä, jonka STTK:n hallitus teki viikko sitten, joka oli ehdollinen, Palola sanoi STT:lle.

Hänen mukaansa nämä ehdot näyttävät toteutuvan eli kaikki hyväksyvät sopimuksen, hallitus vetää pakkolait pois ja hallitus ei ryhdy paikallisen sopimisen edistämiseen erillislailla.

– Kattavuus on syytä arvioida sen jälkeen, kun neuvotteluprosessi on saatu päätökseen, Palola sanoi.

Akavan Fjäder sanoi uskovansa, että kattavuus on riittävä.

Miten laaja joukko määrittää palkankorotustason?

SAK:n hallituksen kokouksessa vieraillut pääministeri Juha Sipilä (kesk.) korosti mahdollisen uuden työmarkkinamallin eli niin sanotun Suomen mallin merkitystä.

Suomen mallissa vientiala tai laajemmin kilpailulle alttiit alat määrittelisivät palkankorotusten tasoa. Työmarkkinajärjestöjen neuvottelutuloksessa ei ollut konkreettisia linjauksia asiasta.

STTK:lla ja Akavalla on valmius käydä keskusteluja Suomen mallista.

– Suomen malli rakentuu sille, että kansainväliselle kilpailulle alttiit vientiliitot avasivat kierroksen, ja neuvottelukierrosta koordinoitaisiin, Palola sanoi.

Hänen mukaansa sitä ei ole sovittu, määrittäisivätkö vientiliitot korotustason, jonka yli muut liitot eivät voi mennä.

– Ne määrittävät kuitenkin sen tason, missä se katto on, ja onko siinä joitakin muita tekijöitä, jää sen varaan, mitä siitä Suomen mallista sovitaan, Palola sanoi.

Palolan mukaan mahdollisten Suomen mallia koskevien neuvottelujen varaan jää, tarkoitetaanko kilpailulle alttiilla aloilla vain puhtaita vientialoja, vai onko siinä mukana myös välillisesti viennin kanssa tekemisissä olevia aloja, kuten kuljetusta.

Akavan mukaan kansainväliselle kilpailulle alttiiden alojen, kotimarkkinoiden ja julkisen sektorin erilaiset lähtökohdat tulee ottaa huomioon riittävän selkeästi.

Lisää aiheesta:

Teknologiateollisuus ei usko Suomen mallin syntyyn keväälläSAK:n Lyly: Maan hallitukselta tarvitaan tieto veronalennusten suuruudestaHäkämies: Linjaus Suomen mallista vastaa EK:n tavoitteitaEK:n Häkämies tiukasta työmarkkinatilanteesta: Eteenpäin on mentäväTuskainen vääntö maaliviivoilla: Yhteiskuntasopimuksen päälinjat selvilläYhteiskuntasopimusneuvottelut käyntiin ensi viikolla – haussa "Suomen malli"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:09
    Tulipalot

    Navetta tuhoutui tulipalossa Hollolassa

  • 06:51
    Kotimaa

    VTV: Suomen huoltovarmuudessa huomautettavaa

  • 06:05
    Työelämä

    Nyt löytyi asia, jossa ei noudateta lakia – missään Suomessa

  • 05:44
    Liikenneonnettomuudet

    Vihdissä voi liikkua vaarallinen villisika

  • Eilen22:27
    Vantaa

    Tältä näyttää yli 10 metriin Vantaalla kohoava, silmäänsä räpäyttävä korppi