STTK ja Akava ovat tyytyväisiä SAK:n hallituksen päätökseen hyväksyä alustavasti neuvottelutulos yhteiskuntasopimuksesta.
– Nyt jokainen keskusjärjestö huolehtii, että omat joukot tekevät työ- ja virkaehtosopimukset kilpailukykysopimuksen pohjalta, Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder sanoi STT:lle.
STTK:n puheenjohtajan Antti Palolan mukaan nyt on hyvät edellytykset lähteä käymään liittokohtaisia soveltamisneuvotteluja.
– Tämä tukee omalta osaltaan sitä päätöstä, jonka STTK:n hallitus teki viikko sitten, joka oli ehdollinen, Palola sanoi STT:lle.
Hänen mukaansa nämä ehdot näyttävät toteutuvan eli kaikki hyväksyvät sopimuksen, hallitus vetää pakkolait pois ja hallitus ei ryhdy paikallisen sopimisen edistämiseen erillislailla.
– Kattavuus on syytä arvioida sen jälkeen, kun neuvotteluprosessi on saatu päätökseen, Palola sanoi.
Akavan Fjäder sanoi uskovansa, että kattavuus on riittävä.
Miten laaja joukko määrittää palkankorotustason?
SAK:n hallituksen kokouksessa vieraillut pääministeri Juha Sipilä (kesk.) korosti mahdollisen uuden työmarkkinamallin eli niin sanotun Suomen mallin merkitystä.
