STM lähettää suomalaisille tekstiviestin koronaepidemian vaikeutumisesta ja alueiden ohjeistuksista neljällä eri kielellä
Suomessa toimivien puhelinoperaattorien liittymiin lähetetään tekstiviestillä tietoa koronaepidemian vaikeutumisesta sekä alueellisista suosituksista ja rajoituksista, kertoi sosiaali- ja terveysministeriö (STM) keskiviikkona. Viestien lähetys aloitettiin välittömästi.
Viesteissä ihmisiä kehotetaan noudattamaan annettuja suosituksia ja rajoituksia, jotta koronaviruksen leviämistä saataisiin hillittyä. STM on koonnut alueelliset ohjeistukset sairaanhoitopiirien verkkosivuilta.
Viestit lähetetään suomeksi, ruotsiksi, englanniksi ja pohjoissaameksi. STM on sopinut viestien lähettämisestä puhelinoperaattoreiden ja Hätäkeskuslaitoksen kanssa.
Vielä maanantaina STM ei ollut tehnyt päätöstä tekstiviestin lähettämisestä, kertoi STT:lle silloin ministeriön viestintäjohtaja Vivikka Richt.
Richt sanoi maanantaina, että ministeriö pohtii viestinnän kokonaisuutta, ja mahdollisuus tekstiviestin lähettämiseen on vain yksi osa tätä kokonaisuutta. Hänen mukaansa ministeriö seuraa tilannetta eri viestintätoimien käytöstä päivittäin.
Richtin mukaan viestintää tehdään vahvasti valtakunnallisesti ja paikallisesti: kunnat viestivät omille asukkailleen ja sairaanhoitopiirit isommille alueille.
Valtiovalta on käyttänyt tekstiviestimahdollisuutta koronakriisin aikana kaksi kertaa aiemmin: Uudenmaan sulkemisen yhteydessä ja silloin, kun suomalaisia oli yhä huomattava määrä ulkomailla.
Uusimmat
-
11:14
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Jyväskylän yliopiston lähiopetus keskeytetään helmikuun loppuun saakka
-
11:11
MTV seurasi: STM ja THL kertoivat koronatilanteesta – seuraavat viikot ratkaisevia: "Veitsenterällä tässä ollaan"
-
11:04
Jokerit pelaa KHL:n runkosarjan loppuun ilman kotifaneja
-
10:55
Valtteri Bottakselta iso suositus WRC-tähdille: "Pätkät ovat epätodellisia"
-
10:52
MTV Uutiset seuraa vilkasta talouspäivää – Wärtsilän liikevoitto romahti, myös UPM:n liikevoitto laski
-
10:45
Valtava tulimeri Turuntiellä tallentui videolle – autot syttyivät mystisesti kesken kuljetuksen: "Rekan kyydissä paloi viisi autoa ilmiliekeissä"
-
10:45
Kim Kardashian aloitti neuvottelut tunnetun avioerojuristin kanssa – näin käy superparin jättimäiselle omaisuudelle
-
10:43
Norjassa on niin paljon sähköautoja, että vakuutusyhtiön data antaa hyvän kuvan niiden hinaustarpeesta: "Näyttää yllättävän osan kuskeista"
-
10:33
Hyviä uutisia: Pfizerin ja Biontechin rokote tepsii koronaviruksen muunnoksiin
-
10:31
Aktia povaa 2,8 prosentin talouskasvua tälle vuodelle, mutta tulevaisuus näyttää heikommalta – "Kun korona on päihitetty, palataan vanhoihin haasteisiin"
-
10:26
Uusi tutkimus: Tämän maan koronatorjuntatoimet olivat maailman huonoimpia
-
10:23
Entinen F1-kuski Adrian Campos on kuollut
-
10:18
Yle: Kotikatu-näyttelijä Tiina Rinne on kuollut
-
10:08
Avi keskeytti palvelukoti Riekonlennon toiminnan Rovaniemellä – epäkohdat vaarantavat asiakkaiden turvallisuuden
-
10:06
Vantaalla kadonnut 27-vuotias mies löytyi kuolleena
-
09:56
Bernie Sandersin hittiposeeraus tuottaa miljoonia hyväntekeväisyyteen
-
09:55
F1-legenda latoi tylyä tekstiä Valtteri Bottaksesta
-
09:47
Paras tapa paistaa broilerinfilee? Annin testissä selvisi: "Nopeaa ja helppoa, eikä vaadi ylimääräistä häsläystä"
-
09:45
Andy McCoy sai Britanniassa asuvan poikansa Suomeen – isä kertoo: tällainen on julkisuutta kartteleva Sebastian
-
09:44
Kansallisgallerian museot pysyvät kiinni helmikuun loppuun saakka – Magnus Enckell -näyttely ei enää avaudu yleisölle
-
Lataa lisää