Etelä-Aasiassa sijaitsevan Sri Lankan presidentti Gotabaya Rajapaksa ei päässyt tiistaina lähtemään maasta, kertoivat viralliset lähteet tiistaina. 73-vuotias presidentti on luvannut erota tehtävästään keskiviikkona ja tasoittaa tietä "rauhanomaiselle vallansiirrolle". Presidenttinä Gotabaya Rajapaksaa ei voida pidättää, joten hänen uskotaan suuntaavan ulkomaille välttääkseen pidätyksen virasta erottuaan.
Etelä-Aasiassa sijaitsevan Sri Lankan presidentti Gotabaya Rajapaksa ei päässyt tiistaina lähtemään maasta, kertovat viralliset lähteet. Presidentin on määrä erota virastaan huomenna keskiviikkona.
Lue myös: Sri Lankan presidentti ei päässyt lähtemään maasta
Presidenttinä Rajapaksaa ei voida pidättää, joten hänen uskotaan suuntaavan ulkomaille välttääkseen pidätyksen virasta erottuaan.
Presidentti yritti tiistaina lentää Yhdistyneisiin arabiemiirikuntiin Dubaihin, mutta matkustusviranomaiset eivät suostuneet menemään yksityiseen tilaan leimaamaan Rajapaksan passia. Presidentti taas ei halunnut mennä lentokentän julkisten tilojen läpi passin leimaukseen, sillä hän pelkäsi väkijoukon kostotoimia.
Lue myös: Sri Lankan presidentin virka-asunnossa täyskaaos – katso, miten protestoijat valloittivat sängyn, ruokailutilat ja käytävät
Rajapaksa ja hänen vaimonsa viettivät yön sotilastukikohteessa lentokentän vieressä.