Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sotkamon Jymy eteni Superpesis-finaaleihin Vimpelin kustannuksella

Timo Hartikainen
Julkaistu 15.09.2020 18:44

MTV URHEILU-STT

Sotkamon Jymy on edennyt miesten Superpesiksen loppuotteluihin. Jymy voitti kolmannessa välieräottelussa kotikentällään Vimpelin Vedon 1–0 (2–2, 4–0) ja koko sarjan voitoin 2–1.

Jymy hyydytti toisella jaksolla Vedon sisäpelin ja vei voiton Niilo Piiponniemen ja Joni Rytkösen tuomilla juoksuilla. Jymyn Riku Niemi ja Lauri Rönkkö löivät ottelussa kaksi juoksua mieheen.

– Oltiin tänään pirun kärsivällisiä ja pelattiin fiksusti koko ajan. Ulkopelimme oli erittäin hienoa, ja lukkari (Aapo Komulainen) pelasi mahtavan pelin tänään, Jymyn pelinjohtaja Jani Komulainen sanoi Ruudun haastattelussa.

– Vähän vääntämällä meidän pitää pinnoja ottaa, mutta onneksi ne saatiin tänään.

Sotkamolaiset kohtaavat lauantaina alkavissa loppuotteluissa Kouvolan Pallonlyöjät. SM-kulta heltiää kahdella voitolla.

– Kouvola on pelannut todella vahvasti. Kokeneena porukkana he tietävät, miten pesistä pelataan, Komulainen tuumi.

Finaalisarja tietä myös kaikkien aikojen pesäpalloilijoihin lukeutuvan KPL-pelaajan Toni Kohosen paluuta Sotkamoon. Täksi kaudeksi Kouvolaan siirtynyt Kohonen on voittanut Sotkamon paidassa kahdeksan SM-kultaa.

– On mahtavaa, että "Kode" on niin hyvässä iskussa. Yleisö täällä tykkää hänestä. Hän on ollut yksi parhaimmistoa Sotkamossa pelanneista pelaajista, Kohosen vanha pelikaveri Komulainen sanoi.

Sotkamo on voittanut 2000-luvulla 11 mestaruutta, mutta joukkueen edellinen kultamitali on vuodelta 2015. Finaalitappiot Sotkamo koki vuosina 2016, 2017 ja 2019.

KPL pelasi finaaleissa viimeksi 2018. Joukkueen edellinen SM-kulta on vuodelta 1976.

Veto haastaa pronssiottelussa kahtena viime kautena mestaruuden voittaneen Joensuun Mailan.

Lisää aiheesta:

Sotkamo vei toisenkin Superpesis-finaalin – hurja käänne ratkaisuhetkilläSuperpesiksen toinenkin finalisti ratkesi – sitten nähtiin tunteikas hetkiKouvola hyödynsi Sotkamon haparoinnit – "11 juoksusta annettiin 7 omilla virheillä"KPL pudotti tuplamestari ja runkosarjan voittaja JoMan – "Hävisimme sarjan sisäpeliin" Vimpeli voitti pesäpallon Suomen mestaruuden! Sotkamo taipui finaaleissa toista vuotta putkeenVideo: Pitkä kultaputki katkesi Superpesiksessä
PesäpalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Pesäpallo
  • 5.10.12:03
    Urheilu

    Mihin nämä naiset katosivat? Vuosien hiljaisuus herättää kinkkisen kysymyksen – "Jotain meidän täytyy tehdä"

  • 28.9.06:57
    Urheilu

    Pysäyttävä kysymys illallispöydässä paljasti karun todellisuuden Suomessa – huippunimet avoimina vakavasta ongelmasta: "Ei sitä halua kenellekään"

  • 26.9.13:58
    Urheilu

    Siirtojytky naisten Superpesiksessä! Joensuu kasaa hurjaa joukkuetta

  • 19.9.18:35
    Superpesis

    Manse PP on Suomen mestari!

  • 19.9.10:44
    Urheilu

    Jättipaukku! Sotkamo selkä seinää vasten – Roope Korhonen poissa kokoonpanosta