Liikekannallepanosta huolimatta Venäjän taisteluvoima rintamalla antaa odottaa itseään, sanoo asiantuntija.
Ukrainalla on laaja ja pitkälle menevä tiedustelukyky, arvioi Maanpuolustuskorkeakoulun apulaisprofessori, majuri Antti Paronen MTV Uutiset Liven Ukraina-erikoislähetyksessä.
Tiedustelukyky on Ukrainalla itsellään tai sillä käytössä lännen kautta.
– Ukrainalaiset ja yhdysvaltalaiset vaikuttavat tekevän hyvin läheistä yhteistyötä.
Päätelmä tiedustelukyvyn laajuudesta on tehtävissä muutamista tiedoista.
Yksi niistä on se, että kenraaliarvoisia venäläisiä upseereja on surmattu toistakymmentä. Heidän paikkansa on kyetty löytämään esimerkiksi matkapuhelimia paikantamalla.
Paronen muistuttaa, että tiedustelu on perusluonteisesti hyvin salaista toimintaa, joten hänen vastauksensa ovat "varsin spekulatiivisia".
1:24
"Taisteluvoima antaa odottaa itseään"
Parosen mukaan Venäjän liikekannallepanosta on saatu viimeisen parin viikon aikana ensimmäisiä verraten luotettavia tietoja.
Vaikuttaa siltä, että liikekannallepano eroaa alueittain. Viimeisimpien tietojen mukaan joillakin alueilla liikekannallepano olisi lopetettu tai se oltaisiin lopettamassa pian.
Liikekannallepantujen väliltä löytyy merkittäviä eroja niin koulutuksessa kuin varustuksessa.

