Tabu-ohjelman kolmannessa jaksossa näkövammainen Sonja kertoo siitä, kuinka syvissä vesissä oli saatuaan diagnoosinsa perinnöllisestä verkkokalvorappeumasta ja kuinka hän on oppinut hyväksymään sairautensa.
Tabun kolmannessa jaksossa teemana on näkövammaisuus. Näyttelijä Pekka Strang tapaa jaksossa Tessan, Sonjan, Vellun, Heikin ja Maaritin, joilla kaikilla on eri syistä johtuva näkövamma.
Jaksossa 29-vuotias Sonja kertoo ajasta, jolloin sai oman diagnoosinsa. Hänellä on perinnöllinen verkkokalvorappeuma, retinitis pigmentosa. Sonja on heikkonäköinen, muttei täysin sokea. Hänellä on kertomansa mukaan paljon sokeita alueita näkökentässään.
Sonja kertoo perineensä sairauden isänsä puolelta ja sitä esiintyy hänen suvussaan paljon. Sonja oli isänsä lapsista ensimmäinen, joka sai diagnoosin. Hän oli tuolloin 18-vuotias.
Jaksossa Strang kysyy Sonjalta, miltä hänestä aikoinaan tuntui, kun sai diagnoosin.
